Myśleli, że to kawałek drewna. Niebywałe odkrycie nad jeziorem Dadaj

2024-09-10 17:30:08(ost. akt: 2024-09-10 15:02:32)

Autor zdjęcia: wikipedia

Podczas wypoczynku nad jeziorem Dadaj, mieszkańcy Barczewa przypadkowo dokonali sensacyjnego odkrycia – fragmentu kręgu prehistorycznego plezjozaura, morskiego drapieżnika sprzed milionów lat. Zaintrygowani znaleziskiem, które początkowo wzięli za kawałek drewna, przekazali skamielinę do Instytutu Paleobiologii PAN, gdzie zostanie dokładnie zbadana.
Nad malowniczym jeziorem Dadaj doszło do niecodziennego wydarzenia. Spokojny dzień wypoczynku dla mieszkańców Barczewa, zmienił się w sensacyjne odkrycie paleontologiczne. Lokalna rodzina natknęła się na obiekt, który na pierwszy rzut oka wydawał się kawałkiem drewna. Po bliższym zbadaniu okazało się jednak, że znalezisko to fragment kręgu prehistorycznego plezjozaura, morskiego drapieżnika sprzed milionów lat.

Odkrycia dokonali podczas wypoczynku i pływania na desce po jeziorze. Zaintrygowała ich niezwykła skamielina, a jako członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego postanowili zbadać jej pochodzenie. Zdjęcia znaleziska, które udostępnili w grupach historycznych, wzbudziły ogromne zainteresowanie i szybko ustalono, że jest to fragment kręgosłupa plezjozaura.

Pan Rafał, jeden z odkrywców, wspólnie z córką zdecydował o przekazaniu skamieliny do dalszych badań naukowych. Mimo pojawiających się ofert zakupu, znalazcy podkreślili, że nigdy nie rozważali sprzedaży tego cennego znaleziska.
Kość plezjozaura trafiła do Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zostanie poddana szczegółowym badaniom.

— Wyrażam głęboką wdzięczność za przekazanie znalezionego kręgu do zbiorów Instytutu Paleobiologii. Pana postawa przyczynia się postępu nauki i jest ze wszystkich miar godna pochwały. Kręg plezjozaura zostanie dokładnie zbadany, a wyniki badań opisane w specjalistycznej publikacji prezentującej znaleziska mezozoicznych gadów z północnej Polski — czytamy w podziękowaniu doktora habilitowanego Przemysława Gorzelaka skierowanym do znalazców.

Plezjozaur były wodnym gadem, który występował na Ziemi w okresie od około 240 do 65 milionów lat temu. Miał długość od 3,5 do 5 m. Jego pysk był krótki, lecz gad ten był w stanie rozwierać szczęki bardzo szeroko. W zębodołach żuchwy osadzone były 24 pary niewielkich, ostrych, okrągłych w przekroju zębów, a pięć par znajdowało się w kości przedszczękowej. Szyja, mimo iż długa i smukła, zdaje się być raczej mało elastyczna, gdyż kręgi są płasko zakończone. Składała się z około 40 żeber szyjnych i stanowiła do 150% długości tułowia. Plezjozaury zamieszkiwały morza i oceany, ich obecność stwierdzono w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Skamielina dotarła do Polski najprawdopodobniej wraz z lodowcem.

Źródło: Media/ga