Miasta najlepsze do życia. Na którym miejscu znalazł się Olsztyn?

2024-09-07 18:00:31(ost. akt: 2024-09-06 14:27:52)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Najnowszy ranking miast najlepszych do życia w Polsce opracowali specjaliści branżowego portalu Business Insider, w którym porównano 16 miast "pod względem trzech kluczowych wskaźników ekonomicznych i w trzech aspektach pozafinansowych".

Co brano pod uwagę w rankingu?

— W najnowszej edycji opisującej stan na połowę 2024 r. wzięliśmy pod lupę liczby dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z drugiej ręki. Dodatkowo porównaliśmy istotne dla ogólnego zadowolenia z życia aspekty, takie jak: dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza — napisali autorzy zestawienia.

Ranking powstał w oparciu o dane z Głównego Urzędu Statystycznego, z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Z najnowszego zestawienia wynika, że najlepszym miastem do życia w Polsce jest Poznań.

— Sukces w rankingu to wynik braku słabych stron. Pod każdym analizowanym względem Poznań plasuje się w najlepszej ósemce. Szukając największych deficytów, można wskazać na dostępność lekarzy, bo to właśnie w tym parametrze ustępuje największej grupie rywali — informuje portal Business Insaider.

Zaraz za Poznaniem znajdują się Gdańsk oraz Łódź. Stolica województwa pomorskiego jest również liderem pod względem jakości powietrza, może pochwalić się jednymi z największych płac i stosunkowo łatwym dostęp do opieki medycznej. Natomiast zaletą stolicy województwa łódzkiego jest "dobra relacja cen mieszkań do zarobków i niska przestępczość".

Na trzecim miejscu uplasowały się Katowice, które pokonały wszystkich rywali w kwestii najniższego bezrobocia i dostępności mieszkań. Olsztyn w zestawieniu zajął 6 miejsce. Jeżeli chodzi o wskaźnik bezrobocia w stolicy Warmii i Mazur, to Olsztyn znalazł się na 5 miejscu, w przypadku średniego wynagrodzenia na 12, a dostępność mieszkań na 6 pozycji. Natomiast, jeżeli chodzi o dostęp do lekarza NFZ, to stolica warmińsko-mazurskiego zajęła dopiero 11 lokatę.

Ostatnie kryterium to sprawa czystego powietrza. W tym przypadku Olsztyn zajął swoje najlepsze, bo 3 miejsce.

Wyniki rankingu

Poznań - 35 punktów,
Gdańsk i Łódź - 42 punkty,
Katowice - 43 punkty,
Rzeszów, Wrocław, Szczecin - 47 punktów,
Bydgoszcz - 49 punktów,
Warszawa, Olsztyn - 52 punkty,
Lublin - 55 punktów,
Kielce - 56 punktów,
Kraków - 59 punktów,
Opole - 60 punktów,
Gorzów Wielkopolski - 61 - punktów,
Białystok - 65 punktów.

Ranking GUS-u
Przypomnijmy, że w naukowym miesięczniku Głównego Urzędu Statystycznego został opublikowany artykuł "Ocena adekwatności PKB per capita jako miary poziomu życia w powiatach". W zestawieniu miary poziomu życia (MPZ) Olsztyn zajmuje 9. miejsce spośród 380 polskich powiatów i miast na prawach powiatu. Pierwsze trzy miejsca przypadły Krakowowi, Katowicom i Rzeszowowi. Stolica Warmii i Mazur wyprzedziła natomiast m.in. Lublin, Gdańsk i Szczecin. Przygotowując zestawienie pod uwagę wzięto niemal 30 wskaźników. To dane obrazujące m.in. warunki materialne, służbę zdrowia, edukację, bezpieczeństwo czy jakość środowiska przyrodniczego.

Grzegorz Szydłowski