Prezes IPN skrytykował historyka z Olsztyna

2024-09-04 08:00:00(ost. akt: 2024-09-04 08:12:12)

Autor zdjęcia: Anna Kubica/Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

— Powiedziałbym, że ten podręcznik i jego wejście do programu nauczania jest ogromnym sukcesem niemieckiej polityki pamięci — powiedział w TV Republika prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki o podręczniku "Europa. Nasza historia".

— W nim jest wiele treści, które pozwalają nam wierzyć, że ten podręcznik oddaje jednak niemiecką politykę pamięci — mówił prezes IPN.

Prezes IPN miał na myśli IV i ostatnią część podręcznika przeznaczonego dla ośmioklasistów. Podręcznik został napisany wspólnie przez badaczy z Polski i Niemiec. Jednym z nich jest olsztyński historyk, prof. Robert Traba.

— Czy dopuszczenie do użytku wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika oznacza, że w polskich szkołach będzie się uczyć niemieckiej wersji historii — zapytał go niedawno PAP.

— Spotkałem się już z takim argumentem i mogę na to odpowiedzieć tylko tak, że na głupotę nie ma lekarstwa — odpowiedział olsztyński historyk.

Pytany, dlaczego nauczyciele i uczniowie powinni sięgnąć po ten podręcznik, zaznaczył, że to nie jest, jak “potocznie bywa nazywany, podręcznik polsko-niemiecki, ale podręcznik oceniany jako bardzo dobry”.

— Nieprzypadkowo był chwalony i wyróżniany m.in. w czerwcu 2024 r. cały czterotomowy cykl dostał prestiżową nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności. Wcześniej czwarty tom dostał nagrodę jako najlepszy podręcznik na największych w Europie targach edukacyjnych Didacta. Powinniśmy być dumni, że udało się wypracować wspólne i możliwe do zaakceptowania po jednej i drugiej stronie granicy dzieło o historii tak mocno z sobą skonfliktowanych niegdyś narodów. To może być dobra podstawa do dialogu przy respektowaniu argumentów drugiej strony — zauważył historyk.

Profesor Robert Traba do 2020 r. był współprzewodniczącym Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej i wspólnie z prof. Michaelem Muellerem współkierował projektem bilateralnego podręcznika do nauki historii.

W sumie ukazało się 4 części podręcznika dla klas V-VIII, które wszystkie są teraz dopuszczona przez Ministerstwo Edukacji do szkolnego użytku. — Poszczególne części podręcznika zostały też dopuszczone do użytku w prawie wszystkich niemieckich landach. W prawie wszystkich, bo w Bawarii uznano, że jest tam za mało treści na temat ich historii — wyjaśnia prof. Robert Traba.

Przypomnijmy, że Robert Traba jest przeciwnikiem usunięcia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Chce by wokół założenia pomnikowego powstał artystyczno-muzealny "Projekt dla Pokoju". — Zdemilitaryzuje on pierwotne przesłanie pomnika oraz stworzy kulturotwórczą przestrzeń dla mieszkańców Olsztyna. Mieszkańcom i turystom opowiadał będzie trudną historię XX wieku na Warmii i Mazurach — proponuje.

oprac ih, (PAP)