Podwyżka za wodę i ścieki w Olsztynie już obowiązuje

2024-09-03 16:00:00(ost. akt: 2024-09-03 14:15:17)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W życie weszła nowa taryfa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.
PWiK Olsztyn boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Zaczęły się one w momencie, od kiedy taryfy zatwierdzane są nie przez samorządy, ale Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Te ostatnie nie pozwalały, by ceny nadążyły za wzrostem kosztów energii, pracy czy paliw. Tak było od kilku lat. Jeszcze w 2023 roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie złożyło wniosek o korektę taryf, ale otrzymało odmowę.

— Tym samym organ regulacyjny blokuje urealnienie cen w sytuacji radykalnej zmiany warunków ekonomicznych. Nie działa w imieniu ani na rzecz branży, a wręcz przeciwnie: dąży do jej dekapitalizacji i degradacji — tak władze spółki odniosły się do tej decyzji.

Ta sytuacja spowodowała, że spółka stanęła na krawędzi bankructwa. Rok 2023 zakończył się stratą wynoszącą ponad 15 mln zł, dla porównania rok 2022 zakończył się stratą wynoszącą 9,6 mln zł.

Przypomnijmy, że według obecnie obowiązującej taryfy za dostarczenie wody wszyscy odbiorcy w Olsztynie płacą 5,38 zł/m³. Natomiast w przypadku odbioru ścieków jest to stawka 7,48 zł/m³.

Ratunkiem ma być podwyżka cen. Ta właśnie weszła w życie.

— Cena wody wyniesie brutto 6,52 zł/m³, odprowadzanie ścieków – 8,94 zł/m³. Przy średnim miesięcznym zużyciu wody ok. 3 m³ na osobę — informuje Anita Chudzińska, rzeczniczka PWiK Olsztyn, i dodaje, że podwyżki cen wynikają z polityki cenowej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie prowadzonej w latach ubiegłych.

— Stawki nie uwzględniały inflacji oraz ponadprzeciętnego wzrostu cen energii elektrycznej, gazu, paliw i materiałów eksploatacyjnych — twierdzi rzeczniczka miejskich wodociągów i podkreśla, że produkcja około 28 tys. m³ wody i odbiór około 30 tys. m³ ścieków, eksploatacja ponad 800 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz obiektów urządzeń i instalacji technologicznych „wymaga każdego dni zużycia dużych ilości energii materiałów i ciągłej pracy wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników”.

— Bez podniesienia stawek za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków funkcjonowanie instalacji na właściwym poziomie nie będzie możliwe — stwierdziła Anita Chudzińska.

O nowych stawkach za wodę i ścieki swoich lokatorów poinformowała m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Jaroty.

— W budynkach, w których trwa wymiana wodomierzy lub ją zakończono, możliwość podawania odczytów przez e-BOK może być zablokowana — informuje SM Jaroty. — Nagórki: w lokalach z wymienionymi wodomierzami odczyt nastąpi zdalnie i nie trzeba podawać odczytów. Jaroty i Pieczewo: w związku z niezakończoną instalacją systemu zdalnego odczytu prosimy postępować zgodnie z informacjami, które zostaną wywieszone na klatkach schodowych.

Następny planowany odczyt wodomierzy w SM Jaroty planowany jest na 30 września 2024 roku.

Grzegorz Szydłowski