Wydano pozwolenie na realizację obwodnicy Gąsek

2024-08-22 07:33:36(ost. akt: 2024-08-22 15:06:21)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Gąsek – podała GDDKiA. Roboty budowlane mają zakończyć się w II kwartale 2027 r.
Olsztyńska GDDKiA poinformowała, że teren budowy zostanie 2 września przekazany wykonawcy, a zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zaplanowano na II kwartał 2027 r.

Umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65 podpisano w maju 2023 r. Zadanie o wartości ok. 77 mln zł, z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, realizuje firma PORR.

Droga klasy GP (tj. główna ruchu przyspieszonego) będzie miała długość ok. 3 km, nośność 11,5 t/oś i jedną jezdnię o szerokości 8 m. Powstaną dwa wiadukty oraz przejście dla zwierząt. Wybudowane zostaną dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy do obwodnicy, a drogi publiczne kolidujące z inwestycją będą przebudowane. Powstaną też m.in. chodniki i elementy ciągów pieszo-rowerowych przy rondach, wybudowane zostaną skrzyżowania.

Wyprowadzenie tranzytu z Gąsek ma poprawić komfort podróżowania i bezpieczeństwo ruchu zarówno w tej miejscowości, jak i na DK65, która jest popularnym szlakiem komunikacyjnym w regionie, prowadzącym również do granicy państwa.

— W najbliższym czasie przebudujemy blisko 46 km tej drogi w woj. warmińsko-mazurskim, poprawiając warunki jazdy i bezpieczeństwo na tej drodze. Przebudujemy praktycznie cały odcinek od Kowali Oleckich do granicy z woj. podlaskim. Łącznie z obwodnicą Gąsek to 49 km, a wartość wszystkich inwestycji wyniesie ponad 722 mln zł — podała w komunikacie GDDKiA.

Budowa obwodnicy Gąsek jest jednym z pięciu zadań z rządowego Programu budowy 100 obwodnic w woj. warmińsko-mazurskim. Od sierpnia 2023 r. kierowcy omijają już centrum Smolajn, a do końca obecnej dekady mają powstać obwodnice Olsztyna i Dywit (przygotowywane jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe) oraz Pisza i Szczytna (obie są na etapie opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej). Na liście rezerwowej jest obwodnica Dobrego Miasta.

Źródło: PAP/red/sj