W Nadleśnictwie Jedwabno pojawili się nowi mieszkańcy
2024-08-20 15:28:22(ost. akt: 2024-08-20 14:25:26)
Nadleśnictwo Jedwabno zadbało o wzmocnienie miejscowej populacji, poprzez wsiedlanie nowych, młodych osobników.
Cietrzew zwyczajny to gatunek ptaka z nielicznej rodziny kurowatych, zwany również czarnym rycerzem polskich lasów.
W XIX wieku występował na terenie Polski powszechnie, ale obecnie widnieje na Czerwonej Liście ptaków Polski jako gatunek zagrożony. Na obszarze Nadleśnictwa Jedwabno historycznym miejscem występowania tego kuraka jest teren byłego poligonu wojskowego Muszaki.
— Z powodu spadku liczebności populacji cietrzewia na przestrzeni lat, Nadleśnictwo Jedwabno podjęło działania, które mają na celu poprawę warunków bytowania oraz zwiększenia liczebności tego kuraka — poinformowali w komunikacie leśnicy.
W Nadleśnictwie Jedwabno niedawno rozpoczęto adaptację młodocianych osobników, które pochodzą z Ośrodka Hodowli Cietrzewia w Spychowie. W okresie pierwszych kilku tygodni cietrzewie przybywają w specjalistycznych wolierach adaptacyjnych.
— Woliera podzielona jest na dwie ogrodzone części. Większa z nich przeznaczona jest dla młodych ptaków, a mniejsza dla kury wodzącej. Po kilku tygodniach, część woliery, w której przebywają młode, zostaje otwarta — wyjaśniają.
Dzięki otwartym drzwiczkom, młode ptaki same decydują jak długo pozostają w kontakcie z kurą wodzącą, która wciąż przebywa w wolierze. Specjalnie przygotowany teren daje młodym osobnikom możliwość przystosowania się do otoczenia oraz samodzielnego zdobywania pokarmu, przy warunkach zwiększonego bezpieczeństwa, jakie panują na powierzchni adaptacyjnej.
— Przez najbliższy czas ptaki będą zdobywać umiejętności i nabywać cechy ptaków żyjących na wolności, aby w przyszłości poradzić sobie w środowisku naturalnym — dodają leśnicy.
Działania te prowadzone są w ramach programu pn. "Program czynnej ochrony populacji głuszca i cietrzewia na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" finansowanego z Funduszu Leśnego.
źródło: Nadleśnictwo Jedwabno / pw.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez