Kolejna odsłona Warnijskiego kunsztyku

2024-08-19 18:02:41(ost. akt: 2024-08-19 18:10:18)   Artykuł sponsorowany
 Pierwsze uroczyste wręczenie certyfikatów „Warnijskich Kunsztyków” odbyło się 2 lipa 2023 r. podczas XV Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach.

Pierwsze uroczyste wręczenie certyfikatów „Warnijskich Kunsztyków” odbyło się 2 lipa 2023 r. podczas XV Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach.

Stowarzyszenie Miasta, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii rozpoczęło właśnie zbieranie propozycji do konkurs na Warnijski Kunsztyk Turystyczny. Stosowny certyfikat ma wyróżniać najlepsze regionalne obiekty noclegowe i gastronomiczne. Kunsztyk to gwarowe, warmińskie określenie czegoś, co jest eleganckie i wysmakowane, z pewnością niecodzienne.
Na początku lipca miałem przyjemność już po raz drugi wręczyć kolejnych dwanaście certyfikatów naszym artystom, rzemieślnikom i przedsiębiorcom, twórcom rzeczy wyjątkowo kunsztownych – mówi Andrzej Abako, przewodniczący samorządowego Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, starosta olsztyński. – W ten sposób promujemy nasz region oraz to, co jest w nim najciekawsze oraz tych, którzy za tym stoją.

Jednym z celów Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii jest rozwój gospodarczy regionu w oparciu o ścisłą współpracę jej członków – 33 samorządów gminnych, miejskich i powiatowych z lokalnymi środowiskami w obszarach powiązanych z turystyką. Daje ona wiele możliwości, bo „lokalność” zawsze i wszędzie dobrze się sprzedaje. Potrzebne są tylko pomysły, otwarci na wyzwania ludzie oraz marketing, oparty na rozpoznawalnej marce.

Nasze doświadczenia z kunsztykiem pokazują, że to działa – dodaje prezes Abako. – Mamy „pakiet” wyrobów opatrzonych wspólną marką, które w różny sposób promujemy, przede wszystkim wykorzystując je jako oryginalne, lokalne pamiątki. Teraz chcemy włączyć do tych działań także lokalnych hotelarzy i restauratorów.

Konkurs „Warnijski kunsztyk turystyczny” adresowany jest do wszystkich podmiotów prowadzących na Warmii obiekty noclegowe, czyli miejsca zakwaterowania, w którym regularnie bądź sporadycznie nocują turyści oraz placówki gastronomiczne, których przedmiotem działalności jest przygotowanie oraz sprzedaż posiłków i napojów do spożycia na miejscu i na wynos.

Do 23 sierpnia każdy z nich może zgłosić swoją kandydaturę do najbliższego samorządu – członka Stowarzyszenia, gdzie dokonana zostanie ich weryfikacji i przekazane zostaną do zarządu. Tu zapadną decyzję, które ogłoszone zostaną publicznie podczas II Forum Gospodarczego Szlaku Świętej Warmii, które odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim 10 września.

Mam nadzieję, że pierwszą okazją do zaprezentowania na szerszym forum najlepszych, najciekawszych miejsc, w których na Warmii można dobrze wypocząć i zjeść, będą listopadowe Międzynarodowe Targi Turystyczne w Nadarzynie. Tu jako Święta Warmia będziemy mieli swoje stoisko – dodaje przewodniczący stowarzyszenia.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia na stronach internetowych Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii: stowarzyszenie.szlakswietejwarmii.pl