Krótkie metraże, które obejrzycie podczas WAMA Film Festival

2024-08-19 09:38:49(ost. akt: 2024-08-19 09:41:25)   Materiał partnera

Autor zdjęcia: mat.pras.

Ze 160 zgłoszeń krótkometrażowych produkcji, które dotarły do organizatorów WAMA Film Festival, zespół selekcyjny Konkursu Filmów Krótkich wybrał 21 najlepszych. Filmy obejrzymy podczas 11. edycji festiwalu w Olsztynie w połowie września.
– Wybór, jak co roku, był ogromnym wyzwaniem, przy takiej liczbie interesujących propozycji musieliśmy podejmować trudne decyzje, ale wierzę, że efekt naszej selekcji zachwyci olsztyńską publiczność tak, jak nas zachwyciły prezentowane filmy – mówi Marta Karnkowska, koordynatorka programowa Konkursu Filmów Krótkich. – Kwestie, których dotyczą, są jednocześnie uniwersalne i bardzo intymne, co idealnie wpisuje się w hasło BLISKOŚĆ. Pokażemy filmy, których bohaterki i bohaterowie szukają tej bliskości w rodzinie, w przyjaźni, w miłości platonicznej i erotycznej, albo bliskość próbują odrzucić i przed nią uciec – a w tle jest wojna i niesprawiedliwość, prześladowania i uprzedzenia, śmierć, choroby ciała i duszy, ale też codzienne, prozaiczne zmagania życiowe.

Selekcja Konkursu Filmów Krótkich:

BRAK, reż. Paweł Prewencki, prod. TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.,

BREATHLESS, reż. Marta Socha, prod. Marta Socha,

CZARNA WODA, reż. Joanna Różniak, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

GORZKO, reż. Marcin Kluczykowski, prod. Studio Munka SFP,

HEM, reż. Konrad Kultys, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,

HIGH LIFE, reż. Jakub Pycak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,

LAMENT NO. 1, reż. Jakub Jakubik, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,

LIOSZA, reż. Miłosz Sawicki, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,

ŁÓDŹ PODWODNA, reż. Oliwia Zakrzewska, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,

MANDALA, reż. Mikołaj Janik, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa,

MOJA, reż. Kaja Sajdak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,

NIC MNIE W TOBIE NIE PRZERAŻA, reż. Justyna Nowak, prod. Studio Munka SFP,

NIE MA MNIE, reż. Daniel Le Hai, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

NIESPAKOWANE RZECZY, reż. Robert Kwilman, prod. Nonoto Film Cooperative,

PIERWSZY TANIEC W CHMURACH, reż. Michał Mieszczyk, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

PIES POGRZEBANY, reż. Kinga Pudełek, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,

POLISH DREAM, reż. Małgorzata Suwała, prod. Studio Munka SFP,

REBORN, reż. Paulina Sikora, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,

SAUDADE, reż. Wojciech Pokorski, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa,

STARSZA PANI SZUKA, reż. Maria Wider, prod. Studio Munka SFP,

TRANSGRESJA, prod. Diana Szczotka, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa.


Na 160 zgłoszeń złożyło się 98 fabuł, 36 dokumentów, 16 animacji i 10 filmów sklasyfikowanych jako „inne”.

– Czasem trudno o optymizm, ale znajdujemy go nawet w filmach dokumentalnych, na które chciałabym zwrócić szczególną uwagę - mówi Marta Karnkowska. – Ich bohaterki wyjątkowo szczerze i odważnie odsłaniają nam swój świat, ale pozwalają nam na uśmiech i nadzieję. W fabułach oprócz wciągających opowieści podziwiać będziemy wybitne kreacje aktorskie i obrazy, które pozostawią w nas poczucie obcowania z pięknem filmowej sztuki.

Filmy oceniać będą dwa składy jurorskie. Jury złożone z doświadczonych twórców filmowych przyzna Grand Prix, Nagrodę Specjalną oraz nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Nagrodę imienia Anny Wasilewskiej ogłosi Jury Warmii i Mazur złożone z artystów i społeczników pochodzących, tworzących lub działających w regionie.

– Serdecznie zapraszam do skonfrontowania się z naszym programem krótkich metraży, będę uważnie słuchać głosów i reakcji publiczności i liczę na ciekawą dyskusję z twórczyniami i twórcami prezentowanych filmów – mówi Marta Karnkowska.

11. WAMA Film Festival odbędzie się między 17 a 21 września 2024 roku w Olsztynie.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.

Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Foundation for Art Development AIA (Gruzja), Cinemahall INGO (Ukraina) i Budapest Cultural Center (Węgry).

Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.