W "Wilczym Szańcu" rekonstrukcja wydarzeń Powstania Warszawskiego

2024-08-10 10:30:46(ost. akt: 2024-08-10 10:31:40)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W dawnej kwaterze głównej Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży odbędą się w sobotę rekonstrukcje wydarzeń z Powstania Warszawskiego „Pragnienie wolności – 63 dni nadziei i dumy”. Inscenizacja będzie się odbywała w scenerii betonowego miasta zbudowanego dla Hitlera, bo tu zapadła decyzja o zniszczeniu walczącej Warszawy.
W gierłoskim "Wilczym Szańcu" zaplanowano w sobotę trzy inscenizacje wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim, które nazwano "Pragnienie wolności - 63 dni nadziei i dumy". Inscenizacje odbędą się o godz. 11, 14 oraz 17 i wszystkie zostaną odegrane w scenerii "Wilczego Szańca" - rekonstruktorom będą towarzyszyły zabytkowe pojazdy, zaplanowano także wybuchy, które wykonają pirotechnicy (warto wziąć to pod uwagę, gdy na pokazy chce się zabrać dziecko lub psa).

Aby zobaczyć widowisko, należy kupić bilet wstępu do kwatery Hitlera, na pokazy nie ma dodatkowych opłat.

W "Wilczym Szańcu" Powstanie Warszawskie jest upamiętnione na stałe - duża tablica informuje zwiedzających, że to właśnie w tym miejscu zapadły decyzje o zrównaniu z ziemią walczącej, powstańczej Warszawy. W dawnych garażach jest też wystawa stała poświęcona Powstaniu Warszawskiemu, w którym m.in. można obejrzeć zdjęcia biorących udział w powstaniu, ich mieszkań, a także widoki walczącego miasta z barykadami, ruinami, płonącymi budynkami.

"Wilczy Szaniec" to kwatera, do której Hitler przeniósł się zaraz po rozpoczęciu Operacji Barbarossa tj. napaści Niemiec na ZSRR. Z lasu pod dzisiejszym Kętrzynem Hitler dowodził wojną w sumie przez 800 dni. Tym samym kwatera ta stała się główną wojenną kwaterą Hitlera, z której ten wyjechał jesienią 1944 roku, gdy coraz bliżej była Armia Czerwona.

"Wilczy Szaniec" jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem na Mazurach. Dziennie latem zwiedza to miejsce ok. 3 tys. ludzi. Pieczę nad "Szańcem" sprawuje Nadleśnictwo Srokowo. PAP/red.