6 medali Polaków w Paryżu...na razie

2024-08-09 13:30:00(ost. akt: 2024-08-09 14:11:14)
Aleksandra Mirosław

Autor zdjęcia: PAP/Adam Warżawa

Na Igrzyskach OIimpijskich w Paryżu reprezentacja Polski zdobyła jak na razie tylko 6 medali - jeden złoty, jeden srebrny i cztery brązowe. W jakich dyscyplinach zdobyto olimpijskie krążki i w których nasza drużyna jest już pewna medalu?
Statystyka medalowa polskiej delegacji na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu na pewno nie należy do zbyt wysokich. Z dorobkiem sześciu krążków Polska plasuje się na 35. miejscu.

Należy jednak cieszyć się z tego co się ma, a tak się składa, że polscy olimpijczycy medale zdobyli, a jeszcze zdobywać je będą.

Worek z medalami rozwiązała Klaudia Zwolińska, która w kategorii K1 w kajakarstwie górskim odniosła pierwszy sukces dla Polski. Kajakarka z czasem 97,53 zajęła drugie miejsce i ustąpiła jedynie Australijce Jessice Fox.

Po fantastycznym starciu z Chinkami z brązowego medalu mogła cieszyć się nasza żeńska drużyna szermierska w składzie: Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga i Martyna Swatowska-Węglarczyk. Polki wygrały 32:31, a radość Aleksandry Jareckiej po ostatnim trafieniu była wręcz nie do opisania.

Kolejny brązowy medal zdobyli nasi wioślarze. W czwórce podwójnej Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski popłynęli po trzecie miejsce z czasem 5:44,59.

Iga Świątek, liderka rankingu WTA była największą faworytką do zdobycia złota w turnieju tenisowym. 23-latka przegrała w półfinale w Chinką Zheng Qinwen, która jak się okazało później zdobyła złoty medal. Świątek w meczu o brązowy medal pokonała pewnie Anne Karoline Schmiedlovą 2:0 (6:2, 6:1) i sięgnęła po swój pierwszy w karierze olimpijski krążek.

Do grona brązowych medalistów dołączyła Aleksandra Kałucka, która z czasem 6,53 zajęła trzecie miejsce we wspinaczce górskiej na czas.

Natomiast jej koleżanka, Aleksandra Mirosław była pierwszą zawodniczką, która zdobyła złoty medal dla naszego kraju w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Mirosław wspięła się na szczyt w rekordowym czasie 6,10, wcześniej ustanawiając rekord świata - 6,03.

Polska zdobędzie w Paryżu przynajmniej dwa medale - w sobotę (10 sierpnia) w wielkim finale turnieju siatkarskiego męska reprezentacja naszego kraju zmierzy się z gospodarzami, Francuzami. Natomiast zaledwie 20-letnia pięściarka Julia Szeremeta w walce o złoty medal w boksie podejmie Tajwankę Yu Ting Lin.