Czarny bilans utonięć na Warmii i Mazurach. Policja apeluje

2024-08-07 17:00:55(ost. akt: 2024-08-07 15:04:10)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prawidłowe i skuteczne współdziałanie służb przyczynia się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych. Jednak nawet najlepsza praca funkcjonariuszy nie pomoże, jeśli w głowach turystów brakuje zdrowego rozsądku. Dlatego wojewoda warmińsko-mazurski, policjanci, strażacy i ratownicy wodni wspólnie zaapelowali do osób przebywających na wodach Warmii i Mazur
— Wspólnie możemy zapobiegać tragediom i zapewnić, że każdy dzień nad wodą będzie radosny i bezpieczny — powiedział Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski.

Te słowa – skierowane do mieszkańców i turystów przebywających na Warmii i Mazurach - padły podczas spotkania, na którym wspólnie z insp. Mirosławem Elszkowskim, Warmińsko-Mazurskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Michałem Kamienieckim oraz Prezesem MOPR Jarosławem Sroką przekazane zostały ważne informacje, dotyczące aktualnej sytuacji w regionie.

Minęła dopiero połowa wakacji, a utonęło już 127 osób, w tym 13 dzieci! Od początku roku policja odnotowała aż 277 utonięć. Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem. Rzeka czy jezioro to nie basen.

Uczestnicy spotkania zwrócili się do mieszkańców i turystów z apelem o zachowanie ostrożności nad wodą. Podkreślona została niepokojąco rosnąca liczba utonięć w regionie. Od początku sezonu wodnego życie w akwenach Warmii i Mazur straciły już 33 osoby.

— Przed nami prognozowane kolejne upalne dni. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych — przypominają funkcjonariusze

Policja apeluje, aby korzystać z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, dbać o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiać ich bez opieki w wodzie oraz na plaży, nie wchodzić rozgrzanym do wody, przed wejściem schłodzić wodą klatkę piersiową, szyję, kark i nogi, oceniać realnie swoje umiejętności oraz kondycję, zwracać uwagę na osoby kąpiące się obok nas, unikać kąpieli po spożyciu alkoholu i w razie potrzeby dzwonić na numer alarmowy 112.

Jak podkreślił insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, głównymi grzechami osób korzystających z uroków wypoczynku nad wodą, jest jego łączenie z alkoholem i bezsensowną i niepotrzebną brawurą.

Warmińsko-mazurscy policjanci od początku maja do końca lipca na wodach i terenach przywodnych przeprowadzili 1060 interwencji, przeprowadzili 1307 kontroli jednostek pływających i podobną liczbę kontroli trzeźwości, ujawniając 51 osób korzystających pod wpływem alkoholu ze sprzętów pływających oraz 1200 wykroczeń popełnianych na wodach. Policjanci w tym czasie uczestniczyli też w 18 akcjach ratunkowych oraz działaniach poszukiwawczych.