90. lat od zaślubin Rodła z Polską

2024-08-04 09:34:12(ost. akt: 2024-08-05 15:31:04)
Sztandar Związku Polaków w Niemczech podczas uroczystości zaślubin. Karta pocztowa z 1936 roku

Sztandar Związku Polaków w Niemczech podczas uroczystości zaślubin. Karta pocztowa z 1936 roku

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

5 sierpnia przypada 90. rocznica zaślubin Rodła z Wisłą — kluczowego wydarzenia dla Polaków w Niemczech z udziałem mieszkańców Warmii.
— 90 lat temu w Warszawie odbył się II Zjazd Polaków z Zagranicy, podczas którego doszło do zanurzenia sztandarów w królowej polskich rzek — przypomina Piotr Łach z Biskupca. Było to wydarzenie, które miało ogromne znaczenie symboliczne dla Polaków w Niemczech — dodaje.

Piotr Łach z Biskupca od lat popularyzuje wiedzę na temat działań Polskiego Związku w Niemczech na przedwojennej Warmii, która po przegranym plebiscycie znajdowała się pod niemiecką administracją. Jest pomysłodawcą i autorem wystawy, która była przedstawiana w różnych miejscowościach naszego regionu z okazji obchodzonego w 2022 roku 100-lecia Związku.

Na skutek zmian w prawie niemieckim Związek Polaków w Niemczech musiał ustanowić symbol swojej organizacji. W drugiej połowie 1932 roku wygrał projekt Janiny Kłopockiej przedstawiający biały zarys Wisły z zaznaczonym Krakowem na czerwonym tle. Wisła i Kraków miały zaświadczać o przywiązaniu Polaków w Niemczech do ojczyzny.

— Nazwa nowoprzyjętego symbolu miała nawiązywać do słów „ROdnica – goDŁO”; tak powstało Rodło — tłumaczy Piotr Łach. Symbol ten został rozesłany do struktur Związku, a od 1933 roku stał się oficjalnym znakiem Związku Polaków w Niemczech, umieszczanym na sztandarach lokalnych oddziałów organizacji.

Symboliczną datą dla Polaków spod znaku Rodła stał się dzień zaślubin z Wisłą. Datę zaślubin sztandarów wybrano nieprzypadkowo na II Zjazd Polaków z Zagranicy. 5 sierpnia po oficjalnych uroczystościach w Sejmie ponad 300 sztandarów — w tym z Olsztyna, Szczytna, Gietrzwałdu i innych miast — przeszło na Wybrzeże Kościuszkowskie, gdzie Rodło zostało zanurzone w pierwowzorze swojego symbolu.

Pięć lat później za przywiązanie do tego symbolu wielu Polaków trafiło do obozów koncentracyjnych, z których już nigdy nie wrócili. Nie zapomnijmy ich trudu o polskość ziem. Z tej okazji przedstawiciele organizacji patriotycznych zapraszają na zapalenie zniczy pod kolumną Orła Białego na Placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie — 5 sierpnia o godzinie 18.

Stanisław Kryściński