Przełomowy dzień dla pacjentów z chorobami serca i chorobami rzadkimi w Olsztynie

2024-08-02 09:00:00(ost. akt: 2024-08-02 09:03:50)

Autor zdjęcia: WSSD

To był wyjątkowy dzień dla pacjentów z chorobami i wadami serca oraz dla tych cierpiących na choroby rzadkie. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbyło się ważne spotkanie z udziałem kluczowych osobistości.
Początek tygodnia (29 lipca) był wyjątkowy dla pacjentów z chorobami i wadami serca oraz dla tych cierpiących na choroby rzadkie. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbyło się ważne spotkanie z udziałem kluczowych osobistości.

Spotkanie z decydentami
W spotkaniu uczestniczyli:
Ewa Monika Kaliszuk – Senatorka RP
Poseł RP Janusz Cichoń
Wicewojewoda Zbigniew Szczypiński
Marcin Kuchciński – Marszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego
Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ Andrzej Zakrzewski
Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Łukasz Łukaszewski
Katarzyna Dośla-Szcześniak – Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego
Dyrekcja i specjaliści szpitala, w tym dr hab. n. med. Ireneusz Haponiuk – specjalista kardiochirurgii

Nowe Centrum Chorób Serca u Dzieci
Spotkanie poświęcono utworzeniu pierwszego w regionie Centrum Chorób Serca u Dzieci. Podkreślono potrzebę wprowadzenia kardiologii dziecięcej, kardiologii interwencyjnej oraz kardiochirurgii. Dostęp do tych specjalizacji jest kluczowy, zwłaszcza dla pacjentów z chorobami rzadkimi, którzy często wymagają konsultacji kardiologicznej lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Postępy w realizacji projektu
Zaproszeni goście zapoznali się również z postępami prac nad projektem strategicznym „Utworzenia Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki, Mózgoczaszki i Chorób Rzadkich przy WSSD w Olsztynie“. W ramach tego projektu otwarto nową pracownię rezonansu magnetycznego, wyposażoną w aparat MRI przekazany przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Nowy aparat zwiększa dostępność do badań, szczególnie dla pacjentów ambulatoryjnych i szpitalnych.

Wsparcie i współpraca
Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala, wyraziła wdzięczność za odwiedziny i konstruktywną dyskusję, która odbyła się mimo okresu urlopowego. Podziękowała również za merytoryczne wsparcie i wskazówki, które pomogą w dalszym doskonaleniu opieki medycznej, w tym kardiologicznej, nad dziećmi i młodzieżą.

Dzięki współpracy z przedstawicielami rządu i specjalistami, Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest na dobrej drodze do stworzenia kompleksowej opieki dla pacjentów z chorobami serca i rzadkimi schorzeniami.