Organizator zamachu na WTC i Pentagon i jego współpracownicy przyznali się do winy
2024-08-01 11:47:12(ost. akt: 2024-08-01 13:04:35)
Pentagon przekazał informację, że Chalid Szejk Muhammed przyznał się do zorganizowania zamachu z 11 września w Nowym Jorku i na obrzeżach Waszyngtonu.
Pentagon nadal nie zdradza szczegółów dotyczących przyznania się do winy przez osadzonych w Guantanamo. Według anonimowego źródła z administracji USA, wyznanie winy może być częścią układu chroniącego więźniów przed karą śmierci.
Z informacji uzyskanych przez Reutersa wynika, że warunki porozumienia między więźniami a prokuraturą pozostają niejawne. Prawdopodobnie, w zamian za przyznanie się do winy, więźniom oferowano zmianę kary śmierci na dożywocie.
Więzienie w Guantanamo, otwarte w 2002 roku za prezydentury George'a W. Busha, służyło do przetrzymywania podejrzanych o terroryzm spoza USA, w tym tych związanych z zamachami z 11 września 2001 roku. Obecnie przebywa tam około 30 osób, podczas gdy w okresie największego obłożenia liczba ta wynosiła około 800 więźniów.
Khalid Sheikh Mohammed, główny oskarżony o organizację ataków z 11 września, oraz dwaj inni więźniowie – Walid Muhammad Salih Mubarak Bin Attasz i Mustafa Ahmed Adam al Hawsawi – przyznali się do winy. Cała trójka była sądzona wspólnie, a akty oskarżenia były wniesione w 2008 i 2012 roku.
Ataki z 11 września, w których terroryści uderzyli samolotami w World Trade Center, zabiły niemal 3000 osób i były bezpośrednią przyczyną inwazji USA na Afganistan. Amerykańska administracja oskarżyła wówczas rządzących talibów o udzielanie schronienia terrorystom z Al-Kaidy.
Lider Republikanów w Senacie, Mitch McConnell, ostro skrytykował zawieranie porozumień z więźniami Guantanamo, twierdząc, że "jedyną rzeczą gorszą od negocjowania z terrorystami jest negocjowanie z nimi, gdy są uwięzieni". Zarzucił administracji Joego Bidena "tchórzostwo w obliczu terroru".
Sytuacja wokół Guantanamo i decyzje dotyczące osadzonych wywołują kontrowersje i szeroką debatę publiczną, zwłaszcza w kontekście etycznych i prawnych aspektów tych działań. Przyszłość więzienia oraz losy osadzonych pozostają niepewne, a dyskusje nad jego zamknięciem i sposobem rozliczenia terrorystów trwają.
Źródło: Onet/Reuters
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez