Nadleśnictwa na Warmii i Mazurach wprowadzają zakaz wstępu do lasu?

2024-07-31 16:30:11(ost. akt: 2024-07-31 14:33:28)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Z powodu znacznego uszkodzenia drzewostanu przez silny wiatr Nadleśnictwo Strzałowo wprowadziło okresowy zakaz wstępu do lasu w części leśnictwa Krutyń. Po lipcowych wichurach podobne zakazy obowiązują też w kilku innych rejonach Mazur.
Z opublikowanego w środę (30 lipca) komunikatu wynika, że zakaz wstępu do lasu w części leśnictwa Krutyń ma obowiązywać do końca sierpnia. Szczegółowa mapa obszaru objętego zakazem jest dostępna na stronie internetowej Nadleśnictwa Strzałowo.

Wcześniej czasowy zakaz wstępu do lasu wprowadzono (do 30 sierpnia) w części leśnictwa Kokoszka i Kopytko w Nadleśnictwie Spychowo, w leśnictwach Mendryny, Graszk i Gaj w Nadleśnictwie Olsztyn i (do 15 sierpnia) w leśnictwach Zimna Woda, Kot i Wały w Nadleśnictwie Jedwabno.

Leśnicy podkreślają, że zakazy zostały wprowadzone, aby uniknąć ryzyka wypadków. Na obszarach dotkniętych przez lipcowe wichury są usuwane powalone lub połamane drzewa i konary, żeby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

Burze z porywistym wiatrem uszkodziły też wiele drzew w Puszczy Piskiej. Tamtejsze nadleśnictwa Pisz i Maskulińskie nie wprowadziły na swoim terenie zakazów wstępu, ale zaapelowały o ostrożność podczas przebywania w lesie.

Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy w szczególnych przypadkach może wprowadzać na administrowanym terenie okresowy zakaz wstępu do lasu. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy nad lasem przeszedł huragan i wiatrołomy stanowią zagrożenie dla ludzi, gdy występuje duże zagrożenie pożarowe albo wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z ochroną lasu czy pozyskaniem drewna.

Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

(PAP)