Na Warmii i Mazurach maleje liczba zawartych małżeństw? Pary odchodzą od ślubu wyznaniowego

2024-08-01 14:30:00(ost. akt: 2024-08-02 10:46:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wiele par wyobraża sobie dzień swojego ślubu jako najszczęśliwszy dzień w życiu, jednak nie wszyscy odliczają do niego dzień po dniu. Na Warmii i Mazurach zmalała liczba zawartych małżeństw. Czy to oznacza, że młodzi nie chcą brać ślubu?
Dane o małżeństwach, separacjach i rozwodach w Głównym Urzędzie Statystycznym w Olsztynie służą do oceny bieżącej sytuacji w zakresie tworzenia i rozpadu rodzin. Stanowią element corocznego bilansu małżeństw.

— Liczba i natężenie zawieranych związków małżeńskich wynika ze struktury wieku ludności, ale zależy także od uwarunkowań kulturowych, tradycji i zwyczajów, światopoglądu oraz modelu formowania rodziny — informuje olsztyński GUS.

Jak się okazuje, w ostatnich latach liczba małżeństw rozwiązanych (zarówno przez rozwód, jak i przez śmierć współmałżonka) przewyższała liczbę nowo zawartych związków i powodowała systematyczne zmniejszanie liczby małżeństw istniejących.

Na Warmii i Mazurach w 2023 roku zarejestrowano 4,8 tysiąca nowych małżeństw. Było to o 9,8 proc. niż rok wcześniej. W kraju także odnotowano spadek liczby małżeństw i był on widoczny we wszystkich województwach.

— W województwie warmińsko-mazurskim przed 2020 rokiem większość nowych związków małżeńskich stanowiły małżeństwa wyznaniowe, zawierane w kościołach lub związkach wyznaniowych i jednocześnie rejestrowane w urzędach stanu cywilnego — dodaje Główny Urząd Statystyczny.

Od 2020 roku liczba małżeństw cywilnych przewyższała liczbę małżeństw wyznaniowych. W 2020 i 2021 roku w miastach na Warmii i Mazurach pary młode częściej zawierały małżeństwa cywilne, natomiast na terenach wiejskich - małżeństwa wyznaniowe.

Od 2022 roku przewaga małżeństw cywilnych nad wyznaniowymi wystąpiła zarówno w miastach, jak i na wsi.

— W województwie warmińsko-mazurskim w 2023 roku w wyniku mniejszej liczby zawartych małżeństw w porównaniu z rokiem wcześniejszym, zmieniła się również wartość współczynnika małżeństw. Zmniejszył się on z poziomu 3,9 do 3,5 — wskazuje GUS.

Pomimo, że najwięcej małżeństw zostało zawartych w Olsztynie i Elblągu to jednak najwięcej związków małżeńskich w przeliczeniu na 1000 ludności zawarto w gminach: Wydminy, Dąbrówno, Lidzbark i mieście Lubawa. Najmniejszą wartością współczynnika małżeństw charakteryzowały się Banie Mazurskie i Mikołajki.

Aktualnie najczęściej ślub biorą młodzi w wieku 25-29 lat. Jest to przesunięcie z królującej w latach 2000. grupy wiekowej 20-24 lata.

A co z rozwodami?

W 2023 roku sądy wydały orzeczenia o 2,2 tysiącach rozwodów. Było to o 8,5 proc. rozwodów mniej niż rok wcześniej. W miastach orzeczono prawie 75 proc. wszystkich rozwodów w województwie. W porównaniu z 2000 rokiem liczba rozwodów zwiększyła się o 20,5 proc. Przyrost dotyczył zarówno miast, jak i wsi, przy czym większą dynamiką cechował się w przypadku terenów wiejskich.

— Liczba rozwodów na 10 tysięcy ludności na Warmii i Mazurach wyniosła 16,3 i należała do jednej z wyższych wśród województw — wyjaśnia GUS.

Najwięcej rozwodów orzeczono w Olsztynie i Elblągu, natomiast najwyższy współczynnik rozwodów odnotowano w powiecie giżyckim.

W 2023 roku najczęściej wskazanymi przyczynami rozwodów były: niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu i zdrada.