Coraz bliżej do odnowienia synagogi w Barczewie

2024-07-28 12:00:00(ost. akt: 2024-07-26 14:24:17)
Rewitalizacja byłej synagogi w Barczewie

Rewitalizacja byłej synagogi w Barczewie

Autor zdjęcia: Powiat Olsztyński

Starostwo olsztyńskie zabiera się do kolejnego etapu rewitalizacji zabytkowego budynku dawnej synagogi w Barczewie.
Barczewska synagoga została laureatem konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez Fundację Most the Most. Nagrodą był milion złotych na jej rewitalizację. Na apel Fundacji Most the Most o zgłaszanie zabytków z Warmii i Mazur do konkursu „Nasz Zabytek” z entuzjazmem odpowiedzieli mieszkańcy regionu, biorąc udział w głosowaniu internetowym. Zgłosili dawną synagogę z Barczewa. Uznali, że budynek zasługuje na remont, na nowe oblicze.

Od 2021 roku właścicielem synagogi jest samorząd Powiatu Olsztyńskiego, który rozpisał przetarg na wykonanie prac remontowych.

– Właśnie zakończyliśmy, po dziewięciu miesiącach, pierwszy etap rewaloryzacji synagogi. Koszt prac wyniósł prawie 2,3 mln zł. Pierwszy milion przekazała Fundacja Most the Most, pozostałą kwotę pokryliśmy z budżetu Powiatu Olsztyńskiego – wyjaśnia Andrzej Abako, starosta olsztyński.

– Najbardziej pracochłonny okazał się dach – wyjaśnia Stanisław Misiewicz, kierownik budowy. – Jego konstrukcja wymagała remontu generalnego. Był on bardzo zniszczony, część belek zgniła i trzeba było zastąpić je nowym drewnem. Wzmocniliśmy krokwie i pospinaliśmy je razem.

Docieplone zostały fundamenty, w sali głównej zainstalowano podwieszany sufit. Ważnym elementem było założenie ogrzewania podłogowego, zainstalowanie pompy ciepła. Węzeł sanitarny dostosowany został do potrzeb osób z niepełnosprawnością i połączony z głównym budynkiem szklanym łącznikiem.
Teraz przyszedł czas na realizację kolejnego, ostatniego etapu przywracania budynku dawnej synagogi w Barczewie. W tej sprawie został rozpisany przetarg.

Czego dotyczy?
– Rewaloryzacja dawnej synagogi w Barczewie jako ochrona dziedzictwa Warmii – II etap: uczynienie obiektu całorocznego wykorzystania na rzecz kultury i turystyki – czytamy w ogłoszeniu.

Jak zapowiada Wojciech Szalkiewicz, rzecznik starostwa, sposób zagospodarowania tego budynku wskazali mieszkańcy.

– Synagoga stanie się swoistym ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej, gdyż po remoncie w zabytku będzie dostępna stała wystawa o historii Warmii. Planowane są także cykliczne imprezy i spotkania nawiązujące do tradycji kultur obecnych na Warmii – informuje Wojciech Szalkiewicz, rzecznik starostwa.

Wykonawca zobowiązany jest do zrealizowania przedmiotu zamówienia w terminie 14 miesięcy od dnia podpisania umowy.

– Jeszcze w lipcu planujemy uroczyste wmurowanie tzw. kapsuły czasu – zapowiada Szalkiewicz.

GS