Nagroda Naukowa Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w nowej odsłonie. Kwota wzrosła prawie dwukrotnie

2024-07-24 18:15:48(ost. akt: 2024-07-24 14:38:07)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Wrota Warmii i Mazur

Zarząd województwa zatwierdził zmiany w regulaminie przyznawania prestiżowego wyróżnienia. Poprzedni obowiązywał przez ponad 20 lat. Według zmienionych przepisów, kwota jaką otrzymają laureaci wzrosła prawie dwukrotnie.
Nagroda Naukowa Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za szczególne osiągnięcia naukowe mające praktyczne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego województwa jest przyznawana od 2000 roku.

— Te prestiżowe wyróżnienie ma na celu promowanie badań naukowych oraz innowacyjnych działań prowadzonych w naszym regionie — mówi marszałek województwa Marcin Kuchciński. — Stanowi też formę wsparcia dla naukowców, instytucji badawczych oraz impuls do podejmowania kolejnych wyzwań. Jest również ważnym elementem strategii rozwoju regionu. W dobie szybkich zmian technologicznych i postępującej globalizacji, potrzebujemy silnego zaplecza naukowego, gdyż rzutuje to na rozwój naszego regionu, a co się z tym wiąże poprawę jakości życia jego mieszkańców.

Nagrodę Naukową Marszałka mogą otrzymać pracownicy naukowi wyższych uczelni, jednostek naukowych, instytucji badawczych, a także innych podmiotów realizujących zadania o charakterze badawczo-rozwojowym oraz zrzeszających środowiska naukowe, które mają swoje siedziby lub oddziały na terenie województwa.

Może zostać przyznana również za realizację projektu badawczego na terenie województwa lub dotyczącego zamieszkującego je społeczeństwa, a także zjawisk i procesów występujących na jego terytorium lub mających związek z województwem i jego społeczeństwem.

Może mieć charakter indywidualny lub zespołowy. Wnioski o przyznanie nagrody ocenia kapituła, którą powołuje zarząd województwa. W zmienionym regulaminie kwotę nagrody podwyższono do 10 tysięcy złotych. Poprzednio wahała się od 3 do 6 tysięcy złotych.

Zgłaszanie kandydatów przysługuje: rektorom uczelni wyższych, których siedziba znajduje się na terenie województwa, dyrektorom i prezesom jednostek naukowych, instytucji badawczych oraz innych podmiotów realizujących zadania o charakterze badawczo-rozwojowym oraz zrzeszających środowisko naukowe działających na terenie województwa oraz dotychczasowym laureatom nagrody.

Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 roku.