Anastazja Kuś ze znakomitym osiągnięciem

2024-07-23 07:00:00(ost. akt: 2024-07-22 14:43:50)

Autor zdjęcia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Anastazja Kuś zdobyła złoty medal w biegu na 400 metrów na Mistrzostwach Europy U18 w Bańskiej Bystrzycy. Ustanowiła tym samym nowy rekord Polski U18 z czasem 51,89 sekundy oraz rekord tej imprezy, poprawiając wynik Czeszki Barbory Malikovej.
17-letnia reprezentantka AZS UWM Olsztyn świetnie rozłożyła siły na wszystkie etapy rywalizacji, dominując w eliminacjach, półfinale oraz finale.

W czwartkowych eliminacjach Kuś osiągnęła czas 53,66 sekundy, a w półfinale 53,91 sekundy, co zapewniło jej zwycięstwo w obu biegach. W finale zdominowała konkurencję, ustanawiając nowy rekord Polski U18 i rekord mistrzostw Europy U18. Dotychczasowy rekord (52,66 sekundy) należał do Barbory Malikovej od sześciu lat. Zofia Tomczyk, druga Polka w finale, zajęła piąte miejsce z czasem 53,46 sekundy.

Kuś jest obecnie liderką europejskich list w kategorii U18. Na świecie szybsza od niej była tylko Amerykanka Skyler Franklin (51,66 sekundy).

Na Słowacji sukcesy odnieśli także inni młodzi polscy lekkoatleci. Stanisław Strzelecki wygrał bieg na 400 metrów z czasem 46,50 sekundy, bijąc rekord kraju U18. Jakub Rodziak rzucił młotem na odległość 64,21 metra, zdobywając złoty medal. W biegu na 100 metrów przez płotki, Zofia Rojek zdobyła srebrny medal z czasem 13,33 sekundy, przegrywając tylko z Laurą Frličkovą, faworytką gospodarzy.

Roch Krukowski zdobył srebro w rzucie oszczepem z wynikiem 74,84 metra. Jan Delewski zajął czwarte miejsce w rzucie młotem, bijąc rekord życiowy 72,09 metra. W pchnięciu kulą piąty był Jakub Rodziak (18,91 metra), a szósty Dominik Armstrong (18,75 metra). Jakub Foremny zakończył finałowy bieg na 200 metrów na piątym miejscu z czasem 21,34 sekundy.

Reprezentacja Polski przed ostatnim dniem zawodów zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Przypomnijmy, że Anastazja Kuś wystąpi podczas rozpoczynających się w piątek (26 lipca) Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. 17-latka weźmie udział w sztafecie drużynowej 4x400 m.

Źródło: Radio UWM FM