Kleszcze atakują. Coraz więcej zakażeń na Warmii i Mazurach

2024-07-21 16:00:00(ost. akt: 2024-07-19 15:21:56)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Lato w pełni. A to oznacza, że kleszcze są niezwykle aktywne – zwłaszcza na zielonej Warmii i Mazurach. Trzeba mieć to na uwadze, wybierając się nie tylko na grzyby lub spacer do lasu, ale nawet do miejskiego parku.
Kleszcze bytują głównie w tropikach, ale i nie brakuje ich w Polsce. A co najważniejsze, są nosicielami wielu chorób. Poprzez ukłucie mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne, które stanowią aktualnie duży problem.

— Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme wywołana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Jest to przewlekła choroba wielonarządowa charakteryzująca się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Wektorem przenoszącym zakażenie na człowieka i zwierzęta są różne gatunki kleszczy z rodzaju Ixodes. Drugą najczęściej wywoływaną chorobą przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Jest to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. Źródłem infekcji może być ukąszenie przez zakażonego kleszcza — wyjaśnia Patrycja Rutecka z Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.
Obawy, że nasz region może być uznany za szczególnie zagrożony bytowaniem kleszczy, potwierdza specjalistka. I dodaje:

— Pamiętajmy, że pajęczaki mogą pojawiać się nie tylko w lasach i w porośniętych gęstą trawą łąkach, ale także w miejskich parkach, na placach zabaw, a także w przydomowych ogródkach — przypomina. Ukłucie kleszcza zwykle jest bezbolesne i niezauważalne, ponieważ ślina kleszczy zawiera specjalne substancje znieczulające.

W województwie warmińsko-mazurskim, z uwagi na endemiczne występowanie zakażonych kleszczy, wskaźniki zapadalności na boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu są bardzo wysokie i dużo wyższe niż krajowe.

— W 2023 roku nastąpił dalszy wzrost zachorowań na boreliozę; zarejestrowano 1297 zachorowań, podczas gdy w 2022 roku było to 841 — informuje Beata Pietrukaniec z Oddziału Epidemiologii WSS-E w Olsztynie.

W pierwszym półroczu 2023 roku zanotowano 483 przypadki zachorowania na boreliozę na Warmii i Mazurach, podczas gdy w pierwszym półroczu 2024 roku – już 528. Najwięcej w powiatach olsztyńskim (64, w 2023 roku – 65), giżyckim (59, w 2023 roku – 55) i ostródzkim (46, w 2023 roku – 96).

Jak dodaje Beata Pietrukaniec, brak szczepionki przeciwko boreliozie powoduje, że jedynym sposobem zapobiegania zachorowaniom jest stałe upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz edukacja społeczeństwa w zakresie stosowania środków ochronnych oraz właściwego postępowania w przypadku ukłucia przez kleszcza.

Zarejestrowano też wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu: z 67 w 2022 roku do 86 w 2023 roku.

Najwięcej zachorowań na KZM zanotowano na terenie wschodnich powiatów województwa: olsztyński – 25, giżycki – 12, ełcki – 10. Wojewódzkie wskaźniki zapadalności na kleszczowe zapalenie mózgu utrzymują się na wysokim poziomie i są kilkakrotnie wyższe od krajowych.

W pierwszym półroczu 2023 roku zanotowano 17 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, podczas gdy w pierwszym półroczu 2024 roku – już 31.

RAZ