Wyjątkowa atrakcja w olsztyńskim Planetarium. Co to takiego?

2024-07-21 10:00:00(ost. akt: 2024-07-19 15:20:30)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Modernizacja planetarium i obserwatorium astronomicznego ma być jedną z największych inwestycji związanych z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Olsztyńskie Planetarium doczeka się nie tylko modernizacji, ale otrzyma też dodatkowe atrakcje.
Władze Olsztyna planują przywrócić świetność Planetarium Lotów Kosmicznych, bo pod taką nazwą został otwarty ten obiekt w roku 1973.

Modernizacja planetarium i obserwatorium astronomicznego ma być jedną z największych inwestycji związanych z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Olsztyńskie Planetarium doczeka się nie tylko modernizacji, ale otrzyma też dodatkowe atrakcje.

Pierwsze działania zmierzające do unowocześnienia tej placówki podjęto pod koniec 2023 roku. To realizacja projektu „Śladami Mikołaja Kopernika”. W Planetarium zainstalowano nowoczesny system projekcyjny składający się z projektorów, generatorów obrazu i oprogramowania astronomicznego oraz komponentów stanowiska sterowania. Sprzęt zastąpił ten montowany w 2012 roku. Jeżeli chodzi o zaktualizowaną bazę danych, to posiada ona wszystkie doniesienia naukowe i całą wiedzę astronomiczną.

– To astronomiczne ferrari – porównuje Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Teraz przyszedł czas na wykonanie kolejnego kroku odnowienia tej placówki. Władze miasta rozpisały właśnie przetarg na „Modernizację Olsztyńskiego Planetarium wraz z utworzeniem Habitatu księżycowego w Olsztynie”. Co to oznacza?

– Przedmiotem zamówienia jest zakup symulatora pojazdu księżycowego, który będzie jedną z głównych atrakcji interaktywnej wystawy – czytamy w przetargowej specyfikacji. – Eksponat będzie udostępniany w pomieszczeniach Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego jako część interaktywnej wystawy edukacyjnej dotyczącej badania i planowanej eksploatacji oraz zasiedlenia Księżyca.

Wykonawca udzieli co najmniej 36-miesięcznej gwarancji na zamówiony eksponat. Zobowiązany jest też wykonać jego dostawę z montażem i uruchomieniem w terminie do 365 dni od dnia podpisania umowy w tej sprawie.

– Czegoś takiego jeszcze praktycznie w Polsce nie ma – zachwalają ratuszowi urzędnicy.

Docelowo Planetarium przejdzie gruntowną przebudowę. W praktyce dotyczy to przeniesienia kas, przebudowę szatni i części pomieszczeń biurowych. To także modernizacja sali projekcyjnej polegająca na wymianie aparatury projekcyjnej, ekranu, nagłośnienia oraz foteli. Dochodzi do tego montaż multimedialnych systemów oraz interaktywnych eksponatów. Środki na ten cel władze Olsztyna pozyskały z dotacji unijnych. Inwestycja jest jednym z trzech tzw. projektów strategicznych finansowanych pozakonkursowo dla Warmii i Mazur. Kolejny to budowa ul. Nowobałtyckiej w Olsztynie oraz realizacja Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie.

Grzegorz Szydłowski