Mieszkańcy Zatorza chcą nowego przedszkola w Olsztynie

2024-07-20 16:00:00(ost. akt: 2024-07-19 15:17:32)

Autor zdjęcia: Pixabay/grafika ilustracyjna

Rodzice dzieci z Zatorza wnioskują o utworzenie nowego przedszkola publicznego na osiedlu. Ich zdaniem nowe przedszkole jako placówka publiczna miałoby możliwość przyjmowania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zaangażowani w sprawę mieszkańcy i rodzice dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym skierowali petycję w sprawie utworzenia nowego publicznego przedszkola na Zatorzu. Jako lokalizację wskazują budynki dawnych koszar przy ul. Szewczenki. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Autorzy petycji przekonują, że jest ono bardzo dogodna dla mieszkańców różnych części miasta jak i gminy Olsztyn. Łatwy dostęp mieliby także mieszkający np. w Dywitach, Kieźlinach czy Słupach.

— Utworzenie przedszkola publicznego stanowiłoby wsparcie dla rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na opłacenie prywatnych przedszkoli. Dla wielu rodziców utrzymanie się w obecnej sytuacji gospodarczej jest bardzo trudne, a przedszkole publiczne stanowiłoby właściwe i przystępne pod względem finansowym miejsce dla dzieci — twierdzą.

Ich zdaniem nowe przedszkole jako placówka publiczna miałoby możliwość przyjmowania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dzieci z niepełnosprawnością i potrzebą tzw. wczesnego wspomagania rozwoju i kształcenia specjalnego.

Dodają, że utworzenie przedszkola publicznego stanowiłoby „znaczący krok w rozwoju tej części osiedla Zatorze w mieście”.

— Wprowadzenie nowej publicznej placówki edukacyjnej przyciągnęłoby nowych mieszkańców zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. To z kolei przyczyniłoby się do wzrostu lokalnej gospodarki, rozwinięcia infrastruktury i poprawy jakości życia w naszym mieście i dzielnicy — czytamy w petycji skierowanej do Sylwii Rembiszewskiej-Piątek, wiceprezydent miasta odpowiedzialnej m.in. za edukację w Olsztynie.

Co na to władze Olsztyna?
Wiceprezydent Rembiszewska-Piątek przypomina, że w najbliższej okolicy ul. Tarasa Szewczenki znajduje się Przedszkole Miejskie nr 1 przy ul. Tczewskiej 11 prowadzone przez miasto.

— Ponadto rodziny posiadające dzieci w wieku przedszkolnym, a zamieszkujące w granicach administracyjnych osiedli: Wojska Polskiego, Podleśna, Zatorze i Zielona Górka mogą korzystać z usług wychowania przedszkolnego oferowanych w trzech przedszkolach prowadzonych przez Miasto Olsztyn, a usytuowanych przy ul. Aleksandra Puszkina 16: Przedszkole Miejskie nr 19 przy ul. Jagiellońskiej 8, Przedszkole Miejskie nr 10 przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 3 oraz Przedszkole Miejskie nr 13 — informuje.

Wiceprezydent Rembiszewska-Piątek odniosła się także do argumentów przedstawionych przez wnioskodawców utworzenia nowego przedszkola.


— Zwiększenie atrakcyjności konkretnej części miasta to nie tylko nowe publiczne przedszkole, które jest małym procentem w tej materii. Nie ma to przełożenia na przyciągnięcie nowych mieszkańców z małymi dziećmi, dla których istotnym elementem w dzisiejszych czasach jest infrastruktura mieszkalno-rekreacyjna. Co do integracji społeczności lokalnej bardziej przyczyni się do tego przebywanie dzieci z rodzicami w miejscach kulturalno-oświatowych czy rekreacyjnych niż publiczne przedszkole — zaznacza Sylwia Rembiszewska-Piątek.

Wiceprezydent w przygotowanej odpowiedzi przytacza statystyki demograficzne dotyczące liczby dzieci w wieku 3-6 lat zamieszkałych na terenie Olsztyna.

Wynika z nich, że ona maleje:
– rok szkolny 2022/2023: 6071 dzieci,
– rok szkolny 2023/2024: 5824 dzieci,
– rok szkolny 2024/2025: 5387 dzieci.

— Natomiast według danych na dzień 14 marca br. w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Olsztyn pozostaje 76 wolnych miejsc. Zatem mając na uwadze powyższe, uznać należy za bezzasadne utworzenie publicznego przedszkola przy ul. Tarasa Szewczenki 8 — stwierdziła wiceprezydent Rembiszewska-Piątek.

Grzegorz Szydłowski