Andrzej Malinowski w Hai Phong i nad Ha Long

2024-07-16 20:24:15(ost. akt: 2024-07-16 20:31:19)

Autor zdjęcia: Andrzej Malinowski

Spodobało mi się miasto Hai Phong. To nowoczesny ośrodek miejski w delcie Rzeki Czerwonej, nad Zatoką Tonkińską (część Morza Południowochińskiego). Jest głównym portem morskim Wietnamu i ośrodkiem przemysłowym - relacjonuje podróżnik z Judzik, który zwiedza już 125. kraj świata. Cz. 4
Wietnam, 4 lipca 2024 r. Hai Phong i Zatoka Ha Long
Spodobało mi się miasto Hai Phong. To nowoczesny ośrodek miejski w delcie Rzeki Czerwonej, nad Zatoką Tonkińską (część Morza Południowochińskiego). Jest głównym portem morskim Wietnamu i ośrodkiem przemysłowym. Stąd pojechaliśmy nad Zatokę Ha Long – odnogę Zatoki Tonkińskiej. Zajmuje ona powierzchnię 1500 km2, której krajobraz tworzy 1969 skalistych wysp i wysepek. Żeby dostać się na jedną z wielu łodzi i małych statków trzeba odstać w chaotycznej i długiej kolejce po bilety, a w zasadzie w kolejkach. Znowu masowa turystyka i w niej … ja. Ale warto było odbyć rejs po zatoce.
Większość wysp przybiera formę wapiennych słupów. Dzięki wapiennemu podłożu powstało tu wiele jaskiń i grot. Wyspy porastają las deszczowy i mangrowce. Występują rafy koralowe i 499 gatunków roślin charakterystycznych dla wapiennych gleb. Zamieszkuje 1847 gatunków zwierząt m.in. rezusy, antylopy, makaki, iguany.

Od 1994 r. Zatoka Ha Long znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2012 r. po raz drugi została wpisana na Listę, ze względu na jej wartość geologiczną i geomorfologiczną. Jest wybitnym przykładem reprezentującym główne etapy historii Ziemi.
Niektóre wyspy osiągają 200 m wysokości. W zatoce pojawiają się cyklony i burze tropikalne. Dużym zagrożeniem dla przyrody regionu są przebiegające tędy szlaki morskie oraz działające w pobliżu kopalnie węgla kamiennego.
Zatoka w okresie feudalnym (IX-XI w.) odegrała ważną rolę w historii Wietnamu. „Ha Long” oznacza „lądujący smok”. Legenda głosi, że w dawnych czasach Nefrytowy Cesarz wysłał na Ziemię Matkę Smoka i jej dzieci, aby pomóc Wietnamczykom w walce z dzikimi najeźdźcami, przybywającymi z północy od strony morza. Matka Smok i jej dzieci spopielili wrogów boskim ogniem i zasypali gigantycznymi szmaragdami, które utworzyły niepokonany mur obronny w morzu. Dzięki wsparciu smoków wrogowie zostali obróceni w proch i zapanował pokój. Kiedy minęło tysiąc lat szmaragdowy mur zmienił się w wysepki o różnych rozmiarach i kształtach. Smoki nie wróciły do nieba, zostały mieszkańcami Wietnamu, by im pomagać w codziennym życiu. Wietnamczycy wierzą, że ich naród pochodzi również od smoków.
Zatoka Ha Long była miejscem wielu lokalnych bitew morskich z najeźdźcami z wybrzeża. CDN
Andrzej Malinowski