Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo nad wodą. Policjanci z Warmii i Mazur przypominają o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

2024-07-16 19:00:45(ost. akt: 2024-07-16 15:24:01)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP Ełk

Rekreacja nad wodą przyjmuje różne formy. Każdy sposób jest dobry, pod warunkiem, że pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa, a zapominamy o brawurze. Za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może mieć wpływ na to, by niebezpieczne lokalizacje oraz miejsca, gdzie dochodzi do groźnych zdarzeń były nadzorowane.
Woda to żywioł, który nie wybacza nawet najmniejszych błędów. Niestety od początku tegorocznego sezonu wodnego, czyli od początku maja, na Warmii i Mazurach przekonało się już o tym 16 osób, które straciły życie w akwenach regionu (stan na 15 lipca).

Okoliczności tych zdarzeń były różne, ale większości z nich można było uniknąć, gdyby nie niepotrzebna brawura, przecenianie własnych umiejętności i możliwości oraz alkohol, wypity przed wejściem do wody lub pity na łódce.

Dlatego tak ważne jest to, by nawet podczas największych upałów zachować chłodną głowę. Do kąpieli wybierać tylko znane miejsca, a najlepiej strzeżone kąpieliska. Na łódkę wybierać się w czyimś towarzystwie. Zawsze stosować się do informacji ostrzegawczych i poleceń ratowników. Nie popisywać się przed innymi i mierzyć siły na zamiary. Nie wchodzić zbyt szybko do wody po długim czasie spędzonym na słońcu i nie łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem!

Policjanci każdego dnia w tym czasie pełnią służby na wodach i obszarach przywodnych w regionie. Kontrolują jednostki pływające, są obecni na kąpieliskach strzeżonych i niestrzeżonych.

Sprawdzają też miejsca, wskazane im przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Za pośrednictwem tego narzędzia każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo również nad wodą i na terenach przywodnych. Wystarczy wejść na stronę KMZB i wskazać na mapie miejsca, w których istnieje wysokie ryzyko utonięć, gdzie są zlokalizowane dzikie kąpieliska lub miejsca, które z jakiegoś innego powodu są miejscami niebezpiecznymi znajdującymi się na wodzie lub terenie przywodnym.

Taka informacja trafi do policjantów, dzięki czemu będą mogli oni skontrolować te miejsca i spróbować wyeliminować występujące tam zagrożenie.