Francuzi przejmą Indykpol. Olsztyńska firma zostanie sprzedana

2024-07-12 14:26:23(ost. akt: 2024-07-12 14:47:33)

Autor zdjęcia: Indykpol S.A

Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Indykpol przez Drosed, kończąc tym samym wielomiesięczne postępowanie rozpoczęte jesienią 2023 roku. KE uznała, że transakcja nie zagraża konkurencji.
Indykpol, jedna z największych polskich firm produkujących wyroby drobiarskie, cieszy się silną pozycją na rynku europejskim dzięki swojej rozpoznawalnej marce. Teraz firma znajdująca się w Olsztynie zmieni właściciela. Indykpol zostanie przejęty przez Drosed, będący częścią francuskiej grupy LDC (Lambert Dodard Chancereul). LDC jest jednym z europejskich liderów w branży drobiarskiej, obecny jest we Francji, Polsce, na Węgrzech, w Belgii i Wielkiej Brytanii.

Na początku lipca Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Indykpol SA przez Drosed Holding zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie fuzji. Portalspożywczy.pl podał, że Komisja uznała, iż planowana koncentracja nie wzbudza obaw dotyczących konkurencji, ze względu na jej ograniczony wpływ na rynki, na których działają obie spółki. Warunkowa umowa na nabycie udziałów została ogłoszona w listopadzie 2023 roku, a zamknięcie transakcji było uzależnione od uzyskania zgody antymonopolowej, która właśnie została wydana.

Grupa LDC, jeden z największych producentów drobiu w Europie, posiada marki takie jak Zagrodowy, Drosed, Podlaski i Drop. Drosed, część grupy, specjalizuje się w produkcji drobiu i wyrobów ekonomicznych, a także przetwórstwie i produkcji gotowych dań.

Prezes Drosedu, Adam Sojka, zaznaczył, że dzięki fuzji firma poszerzy ofertę o mięso indycze, wędliny i przetwory z indyka.

Portalspożywczy.pl podkreśla, że przejęcie Indykpolu wzmocni pozycję grupy LDC na polskim rynku drobiu. W czerwcu Drosed podpisał z amerykańskim koncernem Cargill warunkową umowę zakupu zakładu Konspol w Nowym Sączu, gdzie pracuje około 600 osób. Transakcja, planowana na koniec roku, pozwoli Drosedowi wejść w segment dań gotowych, po uzyskaniu wymaganych zgód.

Źródło: Media