Rury zamiast Bursztynowej Komnaty w Mamerkach
2024-07-14 18:00:00(ost. akt: 2024-07-12 13:17:14)
Znamy efekty poszukiwań skarbów na terenie bunkrów dowodzenia niemieckiej armii w Mamerkach w powiecie węgorzewskim. Poszukiwacze, choć starają się ukryć pewne rozczarowanie, przyznają, że znaleźli jedynie żeliwne elementy, pod którymi jednak nie było żadnej skrytki.
— Dzięki użyciu koparki udało nam się wykopać wielkie elementy pieca poniemieckiego, takie jak dwie blaszane rury kwadratowe z wentylacją, olbrzymi garnek i drobne metalowe przedmioty techniczne — relacjonuje Bartłomiej Plebańczyk, opiekun bunkrów i kierownik muzeum w Mamerkach.
Początkowo sądzono, że odkryte przedmioty to żeliwne piece. Teraz istnieją dwie teorie: mogą to być elementy wentylacji z bunkra lub fragmenty dużego pieca.
Niestety, pod piecami nie znaleziono żadnej skrytki, co mogło sugerować, że jest to miejsce ukrycia większych skarbów.
Niestety, pod piecami nie znaleziono żadnej skrytki, co mogło sugerować, że jest to miejsce ukrycia większych skarbów.
— Okazało się, że to nie była żadna skrytka, tylko porzucone luzem elementy wyposażenia pobliskiego bunkra w kasynach — wyjaśnia Plebańczyk. — Wyciągnęliśmy wszystkie te elementy metalowe i wiemy, że więcej nic tam nie ma — dodaje.
Bartłomiej Plebańczyk zapewnia, że nie jest zawiedziony.
— Zawsze człowiek chciałby więcej, ale i tak jest nieźle, ponieważ mamy rozwiązaną tę zagadkę do końca — tłumaczy. Podkreśla również, że prace nad odnalezieniem Bursztynowej Komnaty, z których Mamerki zasłynęły kilka lat temu, będą kontynuowane. — Mogę uchylić trochę tajemnicy. W 2025 roku temat Bursztynowej Komnaty w Mamerkach będzie głośny. Mamy różne sygnały i wiadomości, które będziemy przekazywać dopiero w następnym roku — zdradza „Gazecie Olsztyńskiej”.
Czwartkowe (4 lipca) prace poszukiwawcze obserwowali dziennikarze i grupa turystów.
— To była mała, ale zainteresowana publiczność — powiedział nam opiekun bunkrów.
Podczas II wojny światowej Mamerki były jednym z kluczowych centrów dowodzenia III Rzeszy, gdzie generałowie planowali strategiczne operacje wojskowe. Tu narodził się spisek na życie Hitlera. W kompleksie można zwiedzić 30 niezniszczonych bunkrów. W latach 2016-2017 w Mamerkach trwały poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Wzbudziły ogromne zainteresowanie na całym świecie. Od maja 2018 roku w muzeum można zwiedzać replikę tego legendarnego skarbu.
Stanisław Kryściński
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez