Zwiedza już 125. kraj świata

2024-07-12 00:35:33(ost. akt: 2024-07-12 00:56:42)

Autor zdjęcia: Andrzej Malinowski

Z Phnom Penh w Kambodży pojechaliśmy do Wietnamu. Granicę przekraczaliśmy na przejściu drogowym Bavet-Moc Bai. Wietnam jest moim 125. krajem świata, który poznaję. Cz. 1
Wietnam 1 – lipiec 2024, Tay Ninh
Muszę nadrobić zwiedzanie, bo pandemia zbyt mocno je ograniczyła. Ania i ja czujemy się dobrze. Ani nic nie przeszkadza, wszystko je i na wszystko się zgadza. Ja odwrotnie. Nasze natury i spojrzenia na świat są od siebie odległe.

Na granicy bez żadnych problemów. Mieliśmy wizy elektroniczne, wydrukowane. Po stronie kambodżańskiej sprawdzano je bardzo wnikliwie, po wietnamskiej też.
To, co się od razu rzuca w oczy w Wietnamie, to jest trochę czyściej niż w Kambodży i „bogaciej”. Wietnam to kraj socjalistyczny, więc „porządek być musi”. Ruch uliczny w obydwu krajach chaotyczny, prawostronny. Alfabet wietnamski jest oparty na piśmie łacińskim, a pismo khmerskie w Kambodży jest sylabiczne i w wymowie nie jest tonalne.
Wietnam kojarzy się najczęściej z polami ryżowymi, stożkowymi kapeluszami, zupą pho, przywódcą Ho Chi Minhem, sajgonkami, Sajgonem i Zatoką Ha Long.

Wietnam jest trochę większy od Polski, ma 331 tys. km2 powierzchni. Zamieszkuje go 103 mln osób. Graniczy z Kambodżą, Chinami i Laosem. Klimat wilgotnie podzwrotnikowy i zwrotnikowy. Jest to kraj wielonarodowościowy, podzielony na 58 prowincji. Rdzenni Wietnamczycy stanowią 85% mieszkańców kraju. 10% mieszkańców to grupy plemienne (53 narodowości). Religią dominującą jest ateizm państwowy, ale … 50% Wietnamczyków wyznaje buddyzm. Wierzenia są skomplikowanym połączeniem wielu religii i systemów filozoficzno-etycznych. W ostatnich latach religia w Wietnamie rozkwita. Tradycyjnym pozostaje kult duchów opiekuńczych.
W mieście Tay Ninh, zwiedziłem świątynię kaodaistyczną, założoną w 1923 r. To światowa stolica kaodaizmu, monoteistycznej religii wietnamskiej, której nazwa pochodzi od imienia boga Cao Dai, co oznacza „Najwyższego Pana”. Nazwa religii w bezpośrednim tłumaczeniu brzmi: Trzecia Wielka Powszechna Amnestia Religijna.
Urzędnik kolonialny (Wietnam był kolonią francuską do 1945 r.) Ngo van Chieu organizował seanse spirytystyczne, podczas których otrzymał przekaz zawierający boskie imię i zobaczył boskie oko (symbol kaodaizmu). Kaodaizm szybko zdobył wielu wyznawców. Dzisiaj jest ich 2,5 mln osób na całym świecie, najwięcej w Wietnamie. Kaodaiści to pacyfiści (dążą do trwałego pokoju między narodami) i wegetarianie. Ich wiara łączy ze sobą elementy buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu, taoizmu, islamu, judaizmu. Struktura i hierarchia podobna jak w kościele katolickim. Kaodaiści twierdzą, że jeżeli judaizm jest pąkiem, chrześcijaństwo kwiatem, to kaodaizm owocem wiary i najwyższym etapem objawienia. Wierzą w reinkarnację dusz. Na czele stoi papież (od 1959 r. wakat), podlegają mu kardynałowie, biskupi i księża. Kapłanów nie obowiązuje celibat. Kaodaizm podkreśla równość pomiędzy kobietami i mężczyznami (… ale podczas mszy mężczyźni są zgrupowani po prawej, a kobiety po lewej stronie). Kobiety mogą zostać kapłanami. Funkcjonuje seminarium.
Wielka Świątynia w Tay Ninh jest kolorowa i naprawdę robi wrażenie. Jest głównym ośrodkiem ich kościoła. W środku i na zewnątrz barwne zdobienia (smoki, kwiaty lotosu). Świątynię oparto na 28. kolumnach (28 objawień Buddy). W centrum, na ołtarzu Boskie Oko (oko opatrzności). Jest nawet rzeźba Chrystusa. Udało się nam trafić na mszę. Msze kaodaistyczne odbywają się cztery razy dziennie. Wierni ubrani byli w białe, jednakowe szaty. Hierarchowie kościelni noszą żółte i czerwone. W czasie modlitw wokół świątyni wyznaczone są strefy, w których nie może stanąć ludzka stopa. Jeden ze strażników ganiał mnie po całym placu, bo gdzie nie stanąłem, tam było źle. Umęczył mnie.
Kaodaizm ma wielu świętych. Charlie Chaplin czy Maria Curie-Skłodowska też są świętymi w tej religii. Nasza rodaczka została świętą (pomimo że była ateistką), bo zasłużyła się dla ludzkości. Ojciec Skłodowskiej był ateistą, a matka katoliczką.
Posmakowała mi miejscowa kawa. Wietnam jest drugim po Brazylii państwem na świecie pod względem uprawy kawy. CDN.
Andrzej Malinowski