Powstanie mapa świadczeń dla każdego województwa

2024-07-11 20:22:17(ost. akt: 2024-07-11 14:49:06)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Powstanie mapa świadczeń, która będzie powiązania z finansowaniem świadczeń zdrowotnych, inwestycjami i instrumentami pomocowymi - to jedno z założeń reformy systemu ochrony zdrowia przedstawionej w Warszawie przez Ministerstwo Zdrowia.
Tytuł spotkania zorganizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) to "Zmiana systemowa. Koncepcja i założenia na lata 2024-2026".

Główne elementy koncepcji Ministerstwa Zdrowia to: deregulacja, transformacja i odwrócona piramida świadczeń.

Deregulacja ma polegać m.in. na rezygnacji z definiowania i wyodrębniania poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) na rzecz kwalifikowania wszystkich świadczeniodawców mających przynajmniej jeden tzw. profil kwalifikujący.

Kolejny element to uproszczenie i złagodzenie zasad regulujących udzielanie przez szpitale PSZ dodatkowych rodzajów świadczeń realizowanych, w ramach m. in. SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), IP (izba przyjęć), OIT (oddział intensywnej terapii), chemioterapii, rehabilitacji stacjonarnej, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

W pakiecie transformacyjnym Ministerstwo Zdrowia proponuje z kolei utworzenie mapy świadczeń, która będzie powiązana ze strumieniem finansowania świadczeń zdrowotnych, inwestycjami i instrumentami pomocowymi.

Mapa świadczeń ma wiązać różne perspektywy polityki zdrowotnej: subregionalnej (dawne województwa), regionalnej, krajowej.

Mapa świadczeń ma uporządkować sieć oddziałów realizujących świadczenia na poziomie podstawowym: 1-5 oddziałów podstawowych plus SOR/IP, opieka długoterminowa; specjalistycznym: oddziały specjalistyczne za wyjątkiem oddziałów poziomu podstawowego i wysokospecjalistycznego; wysokospecjalistycznym: m. in. kardiochirurgia, neurochirurgia, transplantologia); strategicznym: oddziały o zabezpieczeniu ponadregionalnym i krajowym.

Przygotowaniem mapy świadczeń zajmie się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) i urzędy wojewódzkie. Pierwszy etap ma być gotowy do końca 2024 r.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna rozpoczynając spotkanie powiedziała, że proponowane zmiany pozwolą uratować niektóre szpitale, które są w trudnej sytuacji, a wszystkim pozwolą się rozwijać. Podkreślała, że koncepcja jest oparta na dobrowolności.

W spotkaniu biorą udział dyrektorzy i prezesi szpitali oraz starostowie powiatów i prezydenci miast na prawach powiatu.

(PAP)