Mówiono o sytuacji związanej z Afrykańskim Pomorem Świń

2024-07-11 11:02:39(ost. akt: 2024-07-11 11:06:33)
Migawki ze spotkania w Biskupcu

Migawki ze spotkania w Biskupcu

Autor zdjęcia: Starostwo Nowomiejskie

W Gminnym Ośrodku Kultury w Biskupcu, z inicjatywy powiatowej Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Przyrody, odbyło się spotkanie poświęcone ASF czyli Afrykańskiemu Pomorowi Świń.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi: Wojewódzki Lekarz Weterynarii Jerzy Koronowski, Dyrektor Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Olsztynie Piotr Turowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii Grzegorz Kleps, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Beata Kozłowska, przedstawiciele Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu i Olsztynie: Michał Fiszer i Dawid Nowakowski, Wójt Gminy Nowe Miasto z/s w Mszanowie Tomasz Waruszewski oraz Wójt Gminy Kurzętnik Adam Głowacki pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nowomiejskim. Na spotkanie przybyło również kilkudziesięciu rolników, producentów trzody chlewnej oraz inne osoby zainteresowane tą tematyką. 
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii dr Jerzy Koronowski, przedstawił zebranym bieżącą informację na temat ASF w powiecie nowomiejskim oraz iławskim. W czerwcu tego roku na terenie powiatu nowomiejskiego, w gminie Biskupiec, wykryto ASF w 4 gospodarstwach, w których znajdowało się łącznie 1514 świń. Wybicia prewencyjne przeprowadzono w 6 stadach (574 świnie). Ponadto dla 2 stad wydano decyzje o uboju prewencyjnym (w sumie ponad 2350 świń). Do 8 lipca na terenie powiatu nowomiejskiego występowały obszary: zapowietrzony ASF i zagrożony ASF.
Doktor Koronowski poinformował, że sytuacja w tym roku jest dużo lepsza niż w roku 2021, kiedy wykryto 19 ognisk (7421 świń), a wybicia prewencyjnego dokonano w 24 gospodarstwach (7162 świnie).

W trakcie posiedzenia Powiatowy Lekarz Weterynarii — Grzegorz Kleps przekazał informację, że tego dnia ukazały się dwa rozporządzenia Wojewody Warmińsko – Mazurskiego: jedno znoszące strefę zapowietrzoną i drugie, na mocy którego z terenu zagrożonego została wykreślona miejscowość Wielka Tymawa w gminie Biskupiec. Było to możliwe dzięki temu, że od dwóch tygodni nie stwierdzono żadnego ogniska ASF. Jeżeli dobra sytuacja nadal się utrzyma, to można się spodziewać, że 19 lipca zostanie zniesiona strefa zagrożona. Powiatowy lekarz poinformował również, że w następnym tygodniu planowane są przelewy odszkodowań dla rolników, w których gospodarstwach miało miejsce prewencyjne zabicie świń. Przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej ponownie zaapelowali do rolników o restrykcyjne przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Dyrektor Warmińsko – Mazurskiego Oddziału ARiMR — Piotr Turowski poinformował zebranych o możliwości pozyskania pomocy finansowej przez rolników, którzy w związku z wystąpieniem ASF poddali się zakazowi utrzymywania świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa (nabór ciągły). Przedstawił również ogólne zasady obowiązujące w naborze wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF - wnioski można składać do 2 sierpnia oraz naborze wniosków o środki na bioasekurację – do 26 lipca br. Niestety, w tej chwili nie ma przepisów, które umożliwiałyby przyznawanie rekompensat dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami z powodu ASF. Uczestnicy spotkania apelowali o podjęcie starań o to, aby na szczeblu centralnym zapadły decyzje w tej sprawie i rolnicy, których sytuacja ekonomiczna pogarsza się w związku z występowaniem ASF, mogli liczyć na takie wsparcie.
Z kolei przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego zapewnili, że myśliwi robią wszystko, aby wykonywać nakazy Wojewody dotyczące odstrzału sanitarnego dzików. Jednocześnie apelowali do rolników o zgłaszanie wszystkich szkód w uprawach, nawet tych niedużych. To pozwoli myśliwym na szybsze reagowanie.
Źródło starostwo nowomiejskie