Na początkujących terytorialsów z Warmii i Mazur czekał pierwszy sprawdzian. Żołnierze zaliczyli pętlę taktyczną

2024-07-11 18:29:39(ost. akt: 2024-07-11 14:47:53)

Autor zdjęcia: Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Pętla taktyczna to sprawdzian wiedzy zdobytej przez żołnierzy przez ostatnie dwa tygodnie. To także – a może przede wszystkim – nauczenie się współdziałania ze swoimi kolegami i koleżankami i wspólne rozwiązywanie postawionych żołnierzom zadań.
Tak indywidualnie, jak i zespołowo, młodzi żołnierze muszą udowodnić, że znają podstawy umiejętności bojowych: właściwego posługiwania się bronią, poruszania się w terenie czy reagowania na atak przeciwnika.

Z pętlą taktyczną zmierzyło się niemal 100 żołnierzy szkolenia podstawowego, którzy od 28 czerwca szkolą się na szesnastodniowym szkoleniu w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wszystkie zajęcia realizowane są w 43 Batalionie Obrony Pogranicza w Braniewie.

Fot. Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Pętla taktyczna to wieloaspektowe ćwiczenie, które zawiera różnorodne elementy szkoleniowe. To m.in. reakcja na kontakt ogniowy z przeciwnikiem, ewakuacja rannego z pola walki, nakładanie maski przeciwgazowej czy dostarczanie amunicji czołgając się. To także marsz na orientację, przekazywanie sygnałów dowodzenia i wyznaczanie w terenie kierunku na podstawie azymutu.

Celem jest stworzenie sytuacji, które jak najwierniej oddają warunki panujące na współczesnym polu walki.

— To był niezwykle intensywny dzień, musieliśmy nie tylko walczyć z trudnym terenem, ale także z własnymi słabościami i przede wszystkim upałem — mówi jeden z żołnierzy. — Najtrudniejsze były momenty, gdy zmęczenie dawało się we znaki, a trzeba było zachować koncentrację i działać zgodnie z procedurami. Ale każdy z nas wiedział, że możemy liczyć na wsparcie naszych kolegów.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to jedynie wstęp do dalszego rozwoju żołnierzy. Pełna formacja żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej trwa bowiem 3 lata i obejmuje trzy etapy: szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. W tym czasie żołnierze raz w miesiącu szkolą się na tzw. rotacjach, zaś każdy rok kończą dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym.

A już w najbliższą sobotę (13 lipca) żołnierze złożą uroczystą przysięgę.

Tego dnia wypowiedzą słowa roty, w której będą między innymi ślubować bronienia niepodległości i granic Polski. To szczególnie ważne dzisiaj, kiedy ich starsi koledzy są na polsko-białoruskiej granicy, pełniąc tam odpowiedzialną służbę.

Fot. Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Przysięgający to mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Ponad 70 proc. nowych terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie. Przysięgę złożą również nauczyciele. Silną grupę tworzą Panie, jest ich blisko 30 proc.

Ponad 12 proc. żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu olsztyńskiego. Tyle samo pochodzi z powiatu szczycieńskiego. Liczba żołnierzy służących w 45 Olsztyńskim Batalionie Lekkiej Piechoty zwiększy się o ponad 20.

Ponad 21 proc. żołnierzy pochodzi zasili szeregi 41 Batalionu Obrony Pogranicza w Giżycku, a ponad 16 proc. będzie kontynuowało służbę w 42 Morąskim Batalionie Lekkiej Piechoty.

Najwięcej, bo aż ponad 24 proc. żołnierzy zasili szeregi 43 Batalionu Obrony Pogranicza w Braniewie, a ponad 8 proc. służyć będzie w 44 Batalionie Lekkiej Piechoty w Ełku.