Mieszkańcy Olsztyna mogą bezpłatnie sprawdzić stan techniczny samochodu. Trwa wakacyjna akcja olsztyńskiego WORD-u

2024-07-10 18:28:35(ost. akt: 2024-07-10 14:54:56)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Sprawne auto - bezpieczne wakacje — pod takim hasłem Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów WORD w Olsztynie zaprasza na wakacyjny przegląd samochodu. Kontrola stanu technicznego auta jest bezpłatna.
W wakacje ruch na drogach rośnie, ale niestety latem wydarza się też najwięcej wypadków. Dlatego wybierając się na urlop warto sprawdzić stan technicznego swojego samochodu, bo w dużej mierze od tego zależy też nasze bezpieczeństwo.

A jest ku temu doskonała okazja, bo można to zrobić bezpłatnie na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów WORD przy ul. Towarowej w Olsztynie, gdzie przez cały lipiec trwa akcja „Sprawne auto-bezpieczne wakacje”.

— Zapraszamy kierowców z Olsztyna i z okolic do naszej stacji na bezpłatny przegląd techniczny samochodu —mówi Michał Wypij, zastępca dyrektora WORD w Olsztynie. — Dzięki temu będą mieli pewność, że wyjazd rodzinny na wakacje będzie bezpiecznym, a kwestia sprawności auta jest tak naprawdę jednym z najbardziej determinujących bezpieczeństwo na drodze.

Wakacyjny przegląd, który można wykonać na stacji WORD obejmuje sprawdzenie stanu układu kierowniczego, hamulcowego, zawieszenia, kontrolę i ewentualną korektę ustawienia świateł.

— Po dziesięciu minutach mamy pewność, że udajemy się na rodzinny wjazd w pełni sprawnym autem. Nie ma nic ważniejszego niż poczucie bezpieczeństwa naszych rodzin — podkreśla zastępca dyrektora WORD, zachęcając kierowców do skorzystania z tej wyjątkowej okazji sprawdzenia stanu swojego auta.

Wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają trzy czynniki: droga, człowiek i pojazd.

— W okresie wakacyjnym jako WORD zwracamy uwagę dwa najistotniejsze elementy tego trójkąta bezpieczeństwa. To człowiek i jego sprawność psychomotoryczna oraz pojazd i jego sprawność techniczna — dodaje Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w olsztyńskim WORD. — Jeżeli nie będziemy mieli sprawnego układu hamulcowego czy układu zawieszenia, to chociażby bylibyśmy najbardziej sprawni pod względem psychomotorycznym i w miarę szybko dostrzegali pewne zagrożenia drogowe, to może się okazać, że nie będziemy w stanie skutecznie na to zagrożenie zareagować.

Hamulce, stan ogumienia, układ kierowniczy, zawieszenie, światła to wszystko podczas akcji sprawdzą nam w aucie diagności. Co jeśli okaże się, że mamy jakąś usterkę? Tu nie ma obawy o jakieś konsekwencje.

— To nie jest okresowe badanie — mówi Szymon Bojarski, diagnosta ze stacji WORD. — Kierowca dowie się o ewentualnych usterkach, będzie miał świadomość, że lepiej będzie najpierw odstawić auto do warsztatu, a potem dopiero wybrać się na odpoczynek.

Co na tę inicjatywę WORD sami kierowcy?  

— Bardzo dobry pomysł — ocenia akcję Paweł Milewski, który przyjechał wczoraj na stację zrobić obowiązkowy przegląd techniczny swego auta. — Jadąc na wakacje trzeba być pewnym, że dojedziemy tam, gdzie chcemy. Sprawdzonym samochodem zawsze to pewniejsza droga na wakacje.

Andrzej Mielnicki