Program rządowy pomoże sfinansować budowę Orlików przy olsztyńskich szkołach? [ZDJĘCIA]

2024-07-09 18:00:46(ost. akt: 2024-07-10 08:51:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Władze miasta przygotowały przetarg związany z budową nowych Orlików przy dwóch szkołach w Olsztynie. W przypadku jednej z nich o poprawę warunków boiska walczyła olsztyńska radna.
W ciągu kilku lat Orliki stały bardzo popularnymi obiektami dla osób uprawiających sport amatorsko, ale nie tylko. Obiekty te regularnie powstają przy polskich szkołach i korzystają z nich uczniowie, kluby sportowe oraz osoby chcące po prostu uprawiać aktywność fizyczną.

W Olsztynie również znajduje się sporo Orlików. Wkrótce ich ilość może się powiększyć. Wszystko za sprawą rządowego programu "Budowy kompleksów sportowych ORLIK - edycja 2024" przygotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

— Celem programu jest budowa nowych kompleksów sportowych, które nie tylko spełnią najwyższe standardy jakościowe, ale także będą otwarte i przyjazne dla wszystkich - niezależnie od wieku, płci czy umiejętności fizycznych. "Orliki" to obiekty, które promują aktywność fizyczną, ale też wzmacniają więzi społeczne i integrują lokalne społeczności — czytamy na rządowej stronie.

W ciągu najbliższych kilku lat stolica Warmii i Mazur może wzbogacić się o dwa kolejne boiska. Orliki mają powstać przy Szkole Podstawowej nr. 1 im. Ryszarda Knosały na ul. Moniuszki oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych na ul. Padarewskiego.

Fot. Zbigniew Woźniak

Władze miasta ogłosiły przetarg na wykonanie projektu budowlano-wykonawczego kompleksu boisk (piłkarskiego i wielofunkcyjnego) wraz z najpotrzebniejszymi elementami.

Fot. Zbigniew Woźniak

Według informacji przekazanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w skład Orlika wchodzić będą: boisko piłkarskie o wymiarach min. 30x62 m o nawierzchni z trawy syntetycznej, boisko wielofunkcyjne wymiarach min. 19x32 m o nawierzchni poliuretanowej, zaplecze sanitarno-szatniowe, oświetlenie i ogrodzenie kompleksu oraz stojaki rowerowe.

Fot. Zbigniew Woźniak

Istnieje również opcja ubiegania się o dofinansowanie na budowę fakultatywnego obiektu sportowego zakładającego uzupełnienie o nowe funkcjonalności np. skate park, pump truck, bieżnia okrężna i prosta, kort tenisowy czy sprawnościowy plac zabaw.

Fot. Zbigniew Woźniak

W przypadku boisk przy olsztyńskich szkołach wartość zamówienia ma wynosić 85 tys. złotych. Zamówienie planowane jest do dofinansowania ze środków przekazanych właśnie z wyżej wymienionego rządowego programu. Czas na złożenie ofert mija 18 lipca, natomiast termin związania ofertą rozpocznie się 16 sierpnia. Termin wykonania będzie wynosił 54 miesiące.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przypomnijmy, że na początku roku radna Olsztyna Joanna Misiewicz (KO) interweniowała u byłego już prezydenta miasta Piotra Grzymowicza w kwestii remontu boiska przy SP1. Według radnej boisko nie nadawało się do użytku z powodu popękanej i zaniedbanej płyty boiska o nawierzchni betonowej. Taka sytuacja miała zniechęcać uczniów do korzystania z obiektu.

Fot. Zbigniew Woźniak

W odpowiedzi na interpelację Piotr Grzymowicz przekazał, że miasto nie zaplanowało funduszy na remont boiska, a jedynym sposobem było wtedy dofinansowanie wewnętrzne.