Nie żyje prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz, prekursorka olsztyńskiej diabetologii

2024-07-09 12:00:00(ost. akt: 2024-07-09 12:27:20)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Zmarła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz, znana lekarka, prekursorka olsztyńskiej diabetologii, związana z olsztyńskim szpitalem wojewódzkim.
Smutną informację potwierdził Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. Profesor zmarła w poniedziałek (8 lipca).

Na podstawie doświadczeń zdobytych w klinikach diabetologicznych i endokrynologicznych w Polsce i za granicą, profesor zorganizowała Olsztyński Ośrodek Diabetologii i Zaburzeń Metabolizmu. Ten ośrodek, uznawany za wzorcowy w Polsce, jest wysoko oceniany przez krajowych konsultantów w dziedzinie diabetologii. Dzięki doskonale przygotowanemu zespołowi, Ośrodek jako jedyny poza kliniczny uzyskał akredytację do specjalizacji w trzech dziedzinach: chorobach wewnętrznych, diabetologii i endokrynologii. Z inicjatywy prof. E. Bandurskiej-Stankiewicz w 1999 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie powstał Oddział Endokrynologii i Diabetologii, którego była ordynatorem.

— Pani profesor Elżbieta Bandurska-Stankiewicz była wybitnym naukowcem, lekarzem i prekursorem olsztyńskiej diabetologii. To dzięki profesor stała się ona silna i w kraju i poza jego granicami — czytamy w zawiadomieniu dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie Ireny Kierzkowskiej opublikowanym w mediach społecznościowych WSS. — Jako znakomity lekarz potrafiła łączyć pracę z działalnością społeczną, niejednokrotnie samemu wychodząc z inicjatywą organizacji takich wydarzeń. Dzięki swojej charyzmie i otwartości na ludzi nigdy nie odmówiła nikomu pomocy, nigdy nie zabrakło jej czasu dla drugiego człowieka. Zawsze wykazywała duże zainteresowanie pacjentami.

Jako ordynator zajmowała się nie tylko pracą kliniczną, ale prowadziła badania naukowe i zajmowała się edukacją studentów, a także szkoleniem podyplomowym lekarzy, pielęgniarek i dietetyczek. Była również konsultantem w dziedzinie diabetologii dla obszaru województwa warmińsko-mazurskiego.

— W osobie pani profesor żegnamy wybitnego lekarza specjalistę, szanowanego i cenionego przez współpracowników i studentów nauczyciela akademickiego. Pani Profesor to historia Wydziału Lekarskiego. Niezwykle ceniony naukowiec i dydaktyk. Jej oddanie i osobowość na zawsze pozostaną w naszej pamięci — czytamy na stronie Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dorobek naukowy prof. E. Bandurskiej-Stankiewicz obejmuje 200 publikacji, w tym 20 opublikowanych w czasopismach międzynarodowych i konferencjach światowych.
Działalność naukową i społeczną najlepiej odzwierciedla członkostwo w polskich towarzystwach, takich jak: Polskie Towarzystwo Lekarskie, Oddział Olsztyńskiego Towarzystwa Internistów Polskich, Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Otyłości i Zaburzeń Metabolizmu, Towarzystwo Edukacji Terapeutycznej oraz europejskich i światowych: Europejskie Towarzystwo Badań nad Cukrzycą (EASD), Europejskie Towarzystwo Badań nad Epidemiologią Cukrzycy (EDEC), Europejska Grupa Badawcza nad Powikłaniami Ocznymi w Cukrzycy (EASDec), Europejskie Towarzystwo Endokrynologiczne (ECE), Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA).

Profesor była organizatorką I Kursu Kształcenia Ustawicznego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego Olsztyn 2006, członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma „Kardiodiabetologia” oraz prezesem Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Jej aktywność była także wysoko ceniona w zakresie medycyny i profilaktyki zdrowotnej kobiet w Polsce oraz na Forum Kobiet Polskich oraz podczas współpracy z Towarzystwem Amazonek Oddział w Olsztynie. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2004 otrzymała tytuł „Lekarz Roku 2004”- Statuetkę Kryształowego Kolibra, nagrodę za bezinteresowność i zaangażowanie w pracy z ludźmi z cukrzycą, a w 2006 – Nagrodę Forum Kobiet Polskich i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

— Jej motto mówiło “Pomiędzy chcieć, a móc występuje ambicja, pomiędzy chcieć, a potrafić - wytrwałość”. Dla wielu była przyjacielem, dla niektórych przełożonym oraz mentorem i wzorem do naśladowania. Profesor Bandurska-Stankiewicz pozostanie w naszej pamięci, a jej pasja, zaangażowanie i poświęcenie będa dla wszystkich nieustającym źródłem inspiracji — przekazuje Kierzkowska w mediach społecznościowych.

Prof. dr hab. n med Elżbieta Bandurska Stankiewicz w roku 2022 otrzymała Certyfikat Ikony Olsztyńskiej Medycyny za wybitne osiągnięcia w tworzeniu nowoczesnej medycyny na terenie Olsztyna oraz Warmii i Mazur pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna, Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.