Szukali bakterii na automatach paczkowych. Co znaleźli?

2024-07-09 08:06:04(ost. akt: 2024-07-09 09:47:04)

Autor zdjęcia: https://sites.google.com/view/automatypaczkowe

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zbadali, jakie bakterie występują na automatach paczkowych. Sprawdzili 64 takie urządzenia. Polska znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby automatów paczkowych w Unii Europejskiej oraz na drugiej pozycji na świecie, zaraz po Chinach.

— Automaty paczkowe cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Do tej pory nikt w Polsce nie podjął się próby przebadania tych urządzeń pod kątem drobnoustrojów. Przede wszystkim chcieliśmy sprawdzić liczbę bakterii i grzybów występujących na takich sprzętach — podkreśliła dr Martyna Kasela, opiekun Studenckiego Koła Naukowego mikroGram.

Członkowie koła naukowego pobrali próbki wymazów i odcisków z ekranów dotykowych i przycisków urządzeń, które następnie poddano analizie w laboratorium.

Większość pozostawionych przez ludzi śladów to były niegroźne dla człowieka bakterie i grzyby pochodzące z naturalnego środowiska miejskiego, które osiadają na urządzeniach wraz z kurzem i pyłkami roślin. Chodzi np. o bakterie należące do tlenowych laseczek z rodzajów Bacillus czy Paenibacillus, naturalnie występujące w powietrzu atmosferycznym.

Badacze stwierdzili również obecność gronkowców, czyli bakterii pochodzących ze skóry człowieka, które automatycznie zostały przeniesione poprzez dotyk na ekrany automatów paczkowych.

— Wykryliśmy także obecność tzw. bakterii oportunistycznych czyli takich, które mogą wywołać zakażenia u osób z osłabionym układem odpornościowym. Były to bakterie: Escherichia coli - pałeczka okrężnicy oraz Bacillus cereus, mogące wywołać zatrucia pokarmowe — wyjaśniła badaczka.

Ekspertka podkreśliła znaczenie mycia rąk w codziennej profilaktyce zakażeń. — Kluczowy jest czas – ok. 30 sekund oraz mycie przestrzeni często pomijanych, tj. między palcami i pod paznokciami. Ważne też, aby nie dotykać ust i oczu brudnymi dłońmi — zaapelowała dr Kasela.

(PAP)

oprac. ih