Niemcy chcą powtórzenia ćwierćfinału z Hiszpanią. Powodem...sędziowanie.

2024-07-08 14:57:34(ost. akt: 2024-07-08 15:10:23)
Radość Hiszpanów po awansie do półfinału Euro 2024

Radość Hiszpanów po awansie do półfinału Euro 2024

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Polscy kibice 8 lat temu domagali się powtórzenia karnego Jakuba Błaszczykowskiego w ćwierćfinale Euro 2016 z Portugalią, natomiast podczas mistrzostw Europy 2024 gospodarze turnieju, Niemcy domagają się powtórzenia całego meczu ćwierćfinałowego z Hiszpanią, który pierwotnie przegrali. Powodem ma być złe sędziowanie w wykonaniu angielskiego arbitra, Anthony'ego Taylora.
W ćwierćfinale Euro 2024 Niemcy zmierzyli się z Hiszpanią, przegrywając 1:2. Sędzia Anthony Taylor od samego początku wzbudzał kontrowersje swoimi decyzjami. Już na początku meczu oszczędził Toniego Kroosa dwukrotnie, co spotkało się z krytyką. Największe emocje wywołała jednak decyzja z 106. minuty, gdy po strzale Jamala Musiali piłka trafiła w rękę Marca Cucurelli w polu karnym, a sędzia nie podyktował rzutu karnego.

Niemcy byli oburzeni, a ich frustracja sięgnęła zenitu po kolejnym incydencie w 77. minucie, kiedy to Niklas Füllkrug został przytrzymywany przez Nacho w polu karnym po dośrodkowaniu Floriana Wirtza, co również nie zostało uznane za faul. W obu przypadkach VAR nie interweniował, co wywołało falę krytyki i niezadowolenia wśród niemieckich kibiców.

W odpowiedzi na te wydarzenia, kibice zainicjowali petycję do UEFA o powtórzenie meczu, argumentując, że błędy sędziowskie Taylora były decydujące dla wyniku spotkania. W petycji zwrócono uwagę na brak reakcji VAR w kluczowych momentach oraz zarzucono sędziemu niekompetencję.

Do godziny 21:00 7 czerwca, petycja zebrała już ponad 360 tysięcy podpisów, z celem ustalonym na pół miliona. W samą niedzielę podpisy złożyło ponad 167 tysięcy osób. Niemniej jednak, mało prawdopodobne jest, aby UEFA wzięła pod uwagę tę inicjatywę, biorąc pod uwagę brak dowodów na faworyzowanie jednej ze stron przez sędziego, który po prostu miał fatalny dzień.

Komentarze pod petycją dominują Niemcy, którzy wyrażają swoje oburzenie i frustrację decyzjami sędziowskimi. Wskazują one na potrzebę większej przejrzystości i odpowiedzialności w sędziowaniu na tak wysokim poziomie rozgrywek. Krytycy Taylora podkreślają, że takie błędy mogą znacząco wpływać na wyniki meczów i zaufanie kibiców do sprawiedliwości w sporcie.

Niektórzy komentatorzy zauważają, że problemem nie jest tylko jeden mecz, ale ogólny poziom sędziowania w turniejach międzynarodowych, sugerując, że może to być symptom głębszych problemów w systemie sędziowskim UEFA. W związku z tym, choć petycja prawdopodobnie nie zmieni decyzji o wyniku meczu, może przyczynić się do rozpoczęcia szerszej debaty na temat reformy sędziowania w piłce nożnej.

Źródło: Przegląd Sportowy