Hity i kity: Sejm do rozwiązania!

2024-07-04 08:37:00(ost. akt: 2024-07-04 13:43:47)

Autor zdjęcia: PAP

Po skandalicznym i antydemokratycznym głosowaniu Sejmu polscy dziennikarze żądają poprawienia prawa w Senacie albo samorozwiązania się Sejmu lub rozwiązania go przez Prezydenta!
Przez kilka lat rząd Morawieckiego "wspierał" zachodnie koncerny kosztem wynagrodzeń polskich dziennikarzy. Przypomnijmy, że wielkie koncerny medialne korzystają z treści tworzonych przez polskich dziennikarzy nie płacąc nic i jeszcze ograbiając media krajowe z wpływów z reklam. Wydawało się, że rząd Tuska to naprawi, ale maski opadły i już wiadomo, kogo wspiera ten rząd - te same koncerny, które wspierał rząd PIS-u.

Poprawki, które zrównywały prawa dziennikarzy i zachodnich koncernów medialnych, zostały odrzucone głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, części PiS-u i Konfederacji. Za przyjęciem poprawek zagłosowała jedynie garstka posłów KO, w tym Franciszek Sterczewski i Małgorzata Tracz. Za przyjęciem korzystnych dla mediów zmian w projekcie ustawy, oprócz Lewicy, głosował między innymi Jarosław Kaczyński.

Ostatecznie projekt nowelizacji prawa autorskiego został przyjęty w Sejmie niemal jednogłośnie. Za głosowało 417 z 436 obecnych posłów i posłanek. Szkodliwość ustawy wyraża się miedzy innymi w braku zabezpieczenia prawa do arbitrażu dla wydawców mediów i stwarza ryzyko, że big techy będą mogły przeciągać negocjacje dotyczące wynagrodzeń dla dziennikarzy w nieskończoność.

We Francji prezydent Macron dawno to załatwił z koncernami mediowymi. UE też wydała odpowiednie przepisy. Ale rządy w Polsce klęczą przed koncernami medialnymi (Google, Meta, X) kosztem demokracji w Polsce, kosztem pluralizmu w informacji przekazywanej społeczeństwu, kosztem dziennikarzy i ich rodzin, czyli kosztem demokracji w Polsce.

Po tym głosowaniu Sejm '"zamknął" demokratyczne państwo w Polsce. Staczamy się w głęboką komunę i totalitaryzm. Nie ufamy już więcej temu Sejmowi. Szanowni Posłowie, niegodni jesteście tego urzędu. Rozwiążcie się sami i idźcie do domów.


Gazeta Wyborcza zamieściła spot w sprawie beznadziejnego zachowania się Sejmu i posłów, którzy popierają wielkie koncerny kosztem krajowych mediów i dziennikarzy skazując nas na upadłość. Nasze wydawnictwo popiera sprawę przedstawioną przez Gazetę Wyborczą.Fot. IG/Gazeta Wyborcza