Miasto Olsztyn rozszerza współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim
2024-07-04 07:00:00(ost. akt: 2024-07-03 15:04:00)
Monitorowanie stanu zdrowia uczniów szkół podstawowych to najważniejszy cel podpisanego porozumienia między samorządem a uczelnią. To jednocześnie potwierdzenie dobrej współpracy między tymi jednostkami.
Niezwykły kampus, doskonała baza dydaktyczna i cenieni naukowcy - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest jedną z kluczowych instytucji naszego miasta. Tym bardziej cieszy kolejne pole współdziałania, które zostało otwarte w środę (3 lipca).
— Ten projekt wychodzi naprzeciw potrzebom, które są od dawna sygnalizowane. Wszyscy wiemy, że tryb życia młodych ludzi się zmienia. Spędzają dużo czasu przed komputerem. Ich aktywność fizyczna jest niska, a przy tym tempo życia i jedzenie w pośpiechu sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju chorób. Bardzo się cieszę, że taki pomysł powstał — podkreślił prof. Jerzy Przyborowski.
Rektor dodał, że jest jeszcze czas na to, aby znając skalę problemu, móc wcześniej reagować.
— Dlatego program pilotażowy, dzięki uprzejmości Pana Prezydenta będzie mógł być realizowany, jako pierwszy tego typu w Polsce — wyjaśnia.
Znaczenie projektu podkreślił również Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.
— Cieszę się z podjętej inicjatywy, bo profilaktyka zdrowotna wśród dzieci i młodzieży jest potrzebna. Chcę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt. Olsztyn jest miastem uniwersyteckim, a współpraca pomiędzy uniwersytetem a miastem niezwykle ważna. Podpisane dzisiaj porozumienie jest początkiem tej dobrej współpracy, która będzie kontynuowana w najbliższych latach — mówił prezydent.
Badacze ze Szkoły Zdrowia Publicznego UWM zajmą się oceną stanu zdrowia i rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży, uczących się w samorządowych placówkach. Programem będą objęci uczniowie z klas III, V i VII.
Naukowcy wykonają badania antropometryczne, dokonają oceny postawy ciała dzieci i młodzieży oraz określą profil jakości życia, uwzględniając aspekty psychospołeczne. Pomogą w tym innowacyjne aplikacje oraz specjalistyczny sprzęt.
Pilotażowy program potrwa do czerwca 2025 roku.
W pierwszym etapie - do października 2024 roku - realizowane będą spotkania z rodzicami uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 30, by uzyskać zgodę na udział dzieci w projekcie oraz przeprowadzenie badań. Kolejny krok (listopad 2024-luty 2025) to analiza zebranych danych i przygotowanie raportu. Natomiast między marcem a czerwcem następnego roku wyniki zostaną zaprezentowane publicznie oraz opublikowane w naukowych czasopismach.
Pilotażowe badania mają przyczynić się do zdobycia finansowania projektu, który miałby objąć wszystkie olsztyńskie szkoły podstawowe, których organem prowadzącym jest samorząd.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez