Nowy fenomen: "Ozempic Babies" i wzrost liczby niespodziewanych ciąż

2024-07-03 15:30:04(ost. akt: 2024-07-03 13:32:44)

Autor zdjęcia: Marcin Jozwiak on Unsplash

W ostatnim czasie internet zalewa fala historii od kobiet, które niespodziewanie zaszły w ciążę podczas stosowania leku Ozempic. Te "ozempicowe dzieci", jak je nazywają, stają się coraz częstszym tematem dyskusji na forach i w mediach społecznościowych. Chociaż sam lek nie zwiększa płodności, jego wpływ na organizm może prowadzić do wzrostu szans na zajście w ciążę.
Nagły wzrost liczby ciąż i Ozempic

Kobiety, które przyjmują Ozempic, dzielą się w sieci swoimi doświadczeniami związanymi z niespodziewanymi ciążami. Wiele z nich borykało się wcześniej z problemami z płodnością przez długie lata. Wpisy takie jak ten na Reddit pokazują, że mimo stosowanej antykoncepcji, ich plany dotyczące macierzyństwa uległy nagłej zmianie.

Skąd te niespodziewane ciąże?

Lekarze wyjaśniają, że to nie sam Ozempic zwiększa płodność. To utrata wagi, będąca efektem przyjmowania leku, prowadzi do poprawy równowagi hormonalnej i tym samym zwiększa szanse na zajście w ciążę. Redukcja masy ciała może bowiem korygować zaburzenia hormonalne związane z otyłością, takie jak nadmiar estrogenu, który negatywnie wpływa na owulację i wyściółkę macicy.

Utrata wagi a płodność

Eksperci podkreślają, że utrata nawet niewielkiej ilości wagi może znacząco wpłynąć na płodność. Otyłość często prowadzi do insulinooporności i podwyższonego poziomu męskich hormonów płciowych, co z kolei obniża jakość komórek jajowych. Redukcja masy ciała poprawia cykle menstruacyjne i tym samym zwiększa szanse na zajście w ciążę.

Ostrzeżenia przed stosowaniem leków odchudzających

Mimo że Ozempic może pośrednio zwiększać płodność, lekarze zdecydowanie odradzają stosowanie go w celu zajścia w ciążę. Producenci leku zalecają zaprzestanie jego stosowania co najmniej dwa miesiące przed planowaną ciążą. Badania na zwierzętach wykazały, że przyjmowanie semaglutydu w czasie ciąży może prowadzić do poronień i wad wrodzonych.

Wpływ Ozempicu na antykoncepcję

Kolejną istotną kwestią jest wpływ Ozempicu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Leki z semaglutydem mogą opóźniać opróżnianie żołądka, co może wpłynąć na wchłanianie doustnych środków antykoncepcyjnych. Chociaż ryzyko jest niewielkie, kobiety stosujące te leki powinny być świadome potencjalnych zagrożeń.

Przestrogi lekarzy

Eksperci jednogłośnie ostrzegają, że kobiety nie powinny stosować Ozempicu ani innych leków odchudzających jako metody na zwiększenie płodności. Leki te mogą mieć niebezpieczne konsekwencje dla ciąży, a ich wpływ na organizm, w tym zmniejszenie skuteczności antykoncepcji, wymaga ostrożności.


źródło: medonet.pl

bm