Okres wakacji oznacza mniej dawców. RCKiK szuka chętnych do oddania krwi

2024-07-03 13:33:52(ost. akt: 2024-07-03 13:42:55)

Autor zdjęcia: gov

W wakacje brakuje dawców, ale niestety nie potrzebujących jej osób. Wzmożona aktywność na świeżym powietrzu i mobilność sprawiają, że wydarza się więcej wypadków. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje o oddawanie krwi.
Krew to taki element w organizmie człowieka, bez którego nie da się funkcjonować. Rozprowadza tlen i wartości odżywcze wchłonięte z przewodu pokarmowego, bierze udział w reakcjach odpornościowych i procesie krzepnięcia oraz wydala dwutlenek węgla do płuc.

W każdym organizmie człowieka potrzebne jest od 5 do 6 litrów krwi. Jej brak może skutkować problemami zdrowotnymi. Brak krwi oraz jej składników może być spowodowane wynikiem wypadku lub zabiegu operacyjnego, zaburzeniami krzepnięcia, oparzeniami czy urazami. Niedokrwienie może wystąpić również u osób z różnymi chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie lub po chemioterapii oraz wymagających transplantacji czy zabiegów kardiochirurgicznych.

Dlatego tak ważna jest kwestia krwiodawstwa. Ten czyn potrafi uratować życie niejednej osobie. Aby zostać dawać należy jednak spełnić trzy warunki: dawca musi mieć skończone 18 lat (jednocześnie mieć nie więcej niż 65 lat), ważyć co najmniej 50 kilogramów oraz być zdrowym - pobranie krwi nie może wywołać skutków ubocznych dla odbiorcy lub dla samego dawcy.

Grażyna Kula, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie przekazała, że to własnie podczas wakacji potrzebna jest największa pomoc. O ile w okresie jesienno-zimowym pojawia się wielu dawców (czasami występuje nawet nadmiar w donacjach krwi), tak podczas wakacji dawców jest nieco mniej.

— W okresie wakacyjnym stali dawcy wyjeżdżają na urlopy i nie zawsze są dostępni. Mniej jest również dawców jednorazowych. Innym powodem są różne losowe wypadki, których podczas wakacji jest bardzo dużo, a osoby poszkodowane wymagają niekiedy pomocy w kwestii krwiodawstwa. Na wakacje zaplanowanych jest również sporo operacji — powiedziała Grażyna Kula.

Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca wszystkich do wzięcia udziału w akcji poboru krwi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Dobra informacja jest jednak taka, że z roku na rok na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest coraz więcej donacji.

— Krew regularnie oddają nie tylko dawcy stali. Coraz częściej pojawiają się również dawcy jednorazowi. Zgłaszają się do nas osoby, które przekazują nie tylko samą krew, ale osobno jej składniki, czyli osocze oraz płytki krwi — powiedziała Grażyna Kula.

Dyrektor RCKiK poinformowała, że na terenie Warmii i Mazur najpotrzebniejsze są trzy grupy krwi: 0Rh-, ARh+ oraz 0Rh+.

— Pierwsza z tych trzech grup jest niezwykle rzadka. Natomiast grupy ARh+ i 0Rh+ należą do powszechnych. Każda z nich, jak i inne grupy krwi, będą bardzo przydatne — dodaje Grażyna Kula.

Według danych częstotliwość występowania grupy 0Rh- w Polsce wynosi jedynie 6 proc. Grupy ARh+ i 0Rh+ wynoszą kolejno 32 i 31 proc.

Krew można oddawać w siedzibie RCKiK w Olsztynie przy ul. Malborskiej 2 lub w terenowych oddziałach w Bartoszycach, Iławie, Elblągu, Giżycku i Pasłęku.

Na terenie największych miast Warmii i Mazur organizowane są również akcje wyjazdowe poboru krwi.