Obajtek: Orlen straci na pomocy Niemcom

2024-07-03 11:30:42(ost. akt: 2024-07-03 11:33:23)

Autor zdjęcia: PAP

Polska i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące koordynacji działań w przypadku zakłócenia dostaw ropy przez Rosję. Chociaż polska firma Orlen miała szansę przejąć niemiecką rafinerię PCK Schwedt, do przejęcia nie doszło.

Kontekst międzynarodowy i lokalne decyzje


Polska i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące koordynacji działań w przypadku zakłócenia dostaw ropy przez Rosję. Chociaż polska firma Orlen miała szansę przejąć niemiecką rafinerię PCK Schwedt, do przejęcia nie doszło. W opublikowanych wnioskach z niemiecko-polskich konsultacji rządowych znalazł się zapis mówiący o ścisłej współpracy obu krajów w celu utrzymania stabilnych dostaw ropy naftowej do tej rafinerii.

Szanse i straty


Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, a obecnie europoseł PiS, skrytykował decyzję o nieprzejęciu rafinerii Schwedt przez Polskę. W programie "#Michał Rachoń. Jedziemy" wyraził swoje obawy dotyczące przyszłych strat finansowych Orlenu wynikających z konieczności zabezpieczenia dostaw ropy dla niemieckiej rafinerii. Zdaniem Obajtka, niemiecka rafineria będzie korzystać z tańszej rosyjskiej ropy, co uczyni jej produkty bardziej konkurencyjnymi na rynku, a polska rafineria w Płocku będzie miała trudności w rywalizacji cenowej.

Historia negocjacji


W zimie pojawiły się spekulacje, że Orlen mógłby przejąć udziały w rafinerii PCK Schwedt. Rozmowy były prowadzone na wysokim szczeblu, a niemiecki rząd planował wykupić udziały Rosnieft, rosyjskiej firmy posiadającej 1/3 udziałów w rafinerii. Mimo zaawansowanych negocjacji, ostatecznie nie doszło do przejęcia.

Krytyka polityczna


Obajtek ostro skrytykował decyzje polskiego rządu, nazywając je działaniem na szkodę kraju. Podkreślił, że polskie interesy gospodarcze są zagrożone przez pozwolenie na tranzyt rosyjskiej ropy przez terytorium Polski do rafinerii w Niemczech, co jego zdaniem negatywnie wpłynie na wyniki finansowe Orlenu. Zwrócił także uwagę na absurdalność twierdzeń o możliwych zakłóceniach tranzytu przez Rosję, skoro ropa płynie przez rosyjski rurociąg Drużba za zgodą Moskwy.

Przyszłość Orlenu


Obajtek przewiduje, że działania obecnego rządu doprowadzą do obniżenia wartości Orlenu i jego mniejszych zysków. Wzywa do obserwowania wyników finansowych spółki w nadchodzących miesiącach, aby zobaczyć, jak decyzje o współpracy z Niemcami wpłyną na polską gospodarkę.

Decyzje związane z rafinerią PCK Schwedt oraz współpracą z Niemcami w kwestii dostaw ropy budzą kontrowersje i krytykę ze strony byłego prezesa Orlenu. Obajtek ostrzega przed poważnymi stratami dla polskiego sektora naftowego, wynikającymi z obecnych ustaleń rządowych i przypomina o potencjalnych zagrożeniach dla konkurencyjności polskich rafinerii.


źródło: niezależna.pl


bm