Na olsztyńskiej "Uranii" rozbrzmiała muzyka polskiego kinowego hitu

2024-07-03 07:00:00(ost. akt: 2024-07-02 15:28:39)

Autor zdjęcia: Wrota Warmii i Mazur

Hala "Urania" w Olsztynie była gospodarzem 8. edycji Arena Festival Film & Music. Odbywająca się wcześniej w Ostródzie impreza przyciągnęła tłumy osób chętnych posłuchać muzyki z musicalu "Kopernik" oraz jednego z największych hitów polskiej kinematografii, czyli filmu "Chłopi".
Festiwal to największe wydarzenie filmowo-muzyczne w Polsce północno-wschodniej i jedno ze sztandarowych wydarzeń samorządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz jego instytucji kultury. Odbywa się co roku na początku wakacji i jest kulturalnym zaproszeniem do wypoczynku z rodziną w naszym regionie.

W piątek 28 czerwca, czyli w pierwszym dniu festiwalu, widzowie obejrzeli musical "Kopernik“. Jego premiera miała miejsce w maju 2023 roku na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku i na stałe weszła do repertuaru Opery Krakowskiej, która go przygotowała pod kierunkiem Piotra Sułkowskiego, wcześniejszego dyrektora olsztyńskiej filharmonii.

Musical powstał przy wsparciu finansowym samorządu województwa dla uczczenia wielkich rocznic związanych z astronomem, które obchodziliśmy w ubiegłym roku, tym goręcej wydarzenie zostało przyjęte w Olsztynie. Opowieść o Mikołaju Koperniku, który większość swojego życia spędził na Warmii, odsłania mało znane fakty z życia jednego z najwybitniejszych mieszkańców naszego regionu. Świetne możliwości techniczne i akustyczne Uranii, a przede wszystkim połączenie sił chóru i baletu z Krakowa oraz olsztyńskiej orkiestry symfonicznej przyniosły widzom niezapomniane wrażenia.

Podczas drugiego dnia festiwalu gości przywitał marszałek województwa Marcin Kuchciński.

— Cieszę się, że nowo wyremontowana hala Urania otwiera przed państwem zupełnie nowe możliwości widowiskowe i akustyczne. Jednak to państwo jesteście sercem tego festiwalu. Wasza obecność, entuzjazm i miłość do muzyki filmowej sprawiają, że festiwal z każdym rokiem staje się coraz piękniejszym i bardziej wyjątkowym wydarzeniem — mówił marszałek

Tego dnia zabrzmiała muzyka z malowanej wersji filmu „Chłopi“, polskiego kandydata do Oscara. Muzykę skomponował Łukasz L.U.C. Rostkowski, kojarzony głównie ze sceną hip-hopową, ale czerpiący pełnymi garściami z muzyki etno i folk, z towarzszeniem Rebel Babel Film Orchestra oraz orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Za tę kompozycję Łukasz Rostkowski otrzymał Polską Nagrodę Filmową ORŁA, a także Fryderyka. Zaaranżowane na orkiestry kompozycje ludowe i filmowe zostały połączone z malowidłami, animacjami i filmami, przedstawiającymi kilkuletnią pracę nad tym wyjątkowym projektem. Całość stanowiła niezapomniane widowisko, bliskie naturze, podobnie jak kultowa i nagrodzona Noblem powieść „Chłopi“ Władysława Reymonta.

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty z Fundacją Film Spring Open Sławomira Idziaka, które były poświęcone wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w produkcji filmowej. Wzięli w niej udział nie tylko młodzi adepci sztuk wizualnych, ale także doświadczeni filmowcy.

Organizatorzy przyznają, że tegoroczny festiwal był dotychczas najbardziej wymagający technicznie. Zbudowanie dwóch odrębnych scen na oba dni festiwalu było olbrzymim wyzwaniem, ale największą nagrodą były spontaniczne reakcje publiczności, która wstawała z krzeseł, a nawet tańczyła.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur