Aktywni Błękitni płyną na bezpieczne wakacje!

2024-06-07 12:30:57(ost. akt: 2024-07-02 08:57:33)

Autor zdjęcia: Archiwum "Wód Polskich"

Zarząd Zlewni PGW Wody Polskie w Olsztynie nie zwalnia tempa. Dba przy tym o nas wszystkich, a najbardziej o najmłodszych mieszkańców naszego regionu. W czasie podsumowania programu Aktywni Błękitni dzieci i młodzież poznały m.in. zasady bezpiecznego zachowania nad wodą.
Zarząd Zlewni PGW Wody Polskie w Olsztynie w obiektach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących 3 Olsztyn zorganizował wydarzenie edukacyjne „Aktywni Błękitni Płyną na Wakacje”. — To był finał naszego programu Aktywni Błękitni — podsumowuje Dariusz Wasiela, dyrektor Zarządu Zlewni i pomysłodawca wydarzenia.


Na pięć hektarów „pokładu” zaproszonych zostało blisko 950 dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 25 z Olsztyna, w tym dzieci z oddziałów integracyjnych, oraz dzieci z podstawówek w Galinach Bezledach. — Nasi milusińscy otrzymali ładunek wiedzy z zakresu gospodarki wodnej oraz zasad bezpiecznego zachowania nad wodą. Także z myślą o nich przygotowaliśmy tysiące konkursów, quizów i nagród. Nie ma dla mnie milszej sytuacji, jak ta, gdy w czasie naszych wydarzeń na twarzach uczestników widzę wypieki i prawdziwe rogaliki od ucha do ucha! — mówi Dariusz Wasiela.


Dzieci i młodzież wzięły też udział w warsztatach z picia wody, samodzielnie przygotowywały wody smakowe, ucząc się przy tym, jak ważne jest picie wody. W sposób praktyczny pokazano im wyższą wartość wody nad napojami słodzonymi i gazowanymi. Uczestnicy poznawali też zasady prawidłowej segregacji opakowań po produktach spożywczych z użyciem plansz edukacyjnych — tak by nie zaśmiecały naszych jezior i rzek.

— Pokazaliśmy im, jak prawidłowo myć ręce, czyli prosty sposób unikania chorób przenoszonych przez owady. Bardzo dużo czasu poświęciliśmy też kleszczom, które nie odpuszczają — podkreśla Dariusz Wasiela.


Jak zawsze w czasie akcji organizowanych przez Wody Polskie odbył się też pokaz ratownictwa medycznego wraz z nauką udzielania pierwszej pomocy, pokaz wyposażenia i sprzętu służb policji i straży pożarnej. Była nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Maluchy zapoznały się z wyposażeniem WOPR. Nie mogło zabraknąć ćwiczeń z prawidłowego zakładania kapoka. „Wisienką na torcie” był ul demonstracyjny z rodziną pszczelą, ul korpusowy i degustacja miodu oraz możliwość przymierzenia stroju pszczelarza. — Pamiętaliśmy ponadto o bezpieczeństwie najmłodszych cyklistów. Stąd każdy spróbował swoich umiejętności jazdy rowerem, zwłaszcza takiej, gdy na ulicy spotkają nas przeszkody. Młodzi ludzie zobaczyli też trofea „złych serduszek” zatrzymanych przez Państwową Straż Rybacką i zapoznali się ze sprzętem tej służby. Strażnicy miejscy na swoim stoisku mieli ręce pełne roboty, bo zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy tego dnia przyjechali do szkoły rowerem, mieli możliwość oznakowania swojego pojazdu.


W wydarzeniu objętym honorowym patronatem prezydenta Olsztyna wzięło udział 20 partnerów i było największym, które się dotychczas odbyło. Podczas ceremonii otwarcia dokonanej kanonadą balonów 12 uczestników, którzy w programie Aktywni Błękitni w roku szkolnym 2023/2024 okazali się najbardziej wszechstronni, zostało uhonorowanych nagrodami i pamiątkowymi dyplomami, które wręczał dyrektor Dariusz Wasiela. Dyrektor pamiętał też o samorządowcach, którzy wspierają działania w zakresie edukacji w ramach programu. Podziękowania trafiły do Jacka Wiśniowskiego – burmistrza Lidzbarka Warmińskiego, Andrzeja Abako i Andrzeja Dychy. Lidzbark Warmiński jest jedynym miastem powiatowym, w którym z programu Aktywni Błękitni korzystają wszystkie szkoły i wszystkie dzieci. — Z programem wracamy do szkół w roku szkolnym 2024/2025 już 1 września. Do zobaczenia! — zapowiada Dariusz Wasiela.
Magdalena Maria Bukowiecka