I po eurowyborach!
2024-06-17 12:30:23(ost. akt: 2024-07-02 08:43:59)
Wybory europejskie, które w całej Unii Europejskiej odbyły się w dniach 6-9 czerwca 2024 r., otwierają kolejny rozdział w historii Unii. Nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego podejmą szereg kluczowych decyzji dotyczących tego, kto będzie kierować instytucjami UE i wznowią prace Parlamentu nad przyjmowaniem przepisów i pociąganiem do odpowiedzialności Komisji Europejskiej oraz innych organów UE.
Dlatego warto już dziś wiedzieć, co dzieje się po wyborach i jaką kluczową rolę odgrywa Parlament Europejski w tym procesie.
Jakie będą pierwsze zadania nowego Parlamentu Europejskiego?
Pierwsza sesja plenarna nowej kadencji odbędzie się w dniach 16-19 lipca w Strasburgu. Przed tą sesją nowo wybrani posłowie utworzą grupy polityczne oparte na wspólnych ideach politycznych. Na pierwszym posiedzeniu plenarnym Parlament wybierze nowego przewodniczącego, wiceprzewodniczących i kwestorów, a także podejmie decyzję o liczbie posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą zasiadać w każdej komisji parlamentarnej.Na późniejszym etapie posłowie do Parlamentu Europejskiego będą głosować nad wyborem nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Następnie będą oceniać kandydatów na komisarzy w drodze przesłuchań publicznych. Aby objąć urząd, nowa Komisja będzie musiała uzyskać zgodę Parlamentu w głosowaniu plenarnym. W międzyczasie posłowie do PE powrócą do rozpatrywania i zmian w prawodawstwie, analizowania pracy innych instytucji UE i debatowania nad aktualnymi kwestiami.
W jaki sposób ustalane są nazwiska wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego?
Kraje UE muszą powiadomić Parlament Europejski o nazwiskach nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego. Posłowie, których wybór został zgłoszony Parlamentowi, muszą przed zajęciem miejsca w Parlamencie złożyć pisemne oświadczenie, że nie sprawują żadnego urzędu niepołączalnego ze stanowiskiem posła do Parlamentu Europejskiego. Następnie parlamentarna Komisja Prawna weryfikuje te oświadczenia.Jak i kiedy powstają w Parlamencie Europejskim grupy polityczne?
Posłowie do Parlamentu Europejskiego nie zasiadają w izbie według narodowości. Większość z nich przyłącza się do grup politycznych podzielających podobne wartości i cele polityczne. Grupy polityczne zostaną utworzone w ciągu kilku tygodni po wyborach. Grupa polityczna musi składać się z co najmniej 23 posłów do Parlamentu Europejskiego z 7 krajów UE. Członkowie nie mogą należeć do więcej niż jednej grupy politycznej. Alternatywnie mogą zdecydować się nie przyłączać do żadnego z nich i pozostać „niezrzeszeni”. Nowe grupy można tworzyć w dowolnym momencie kadencji. W kadencji 2019-2024 funkcjonowało 7 grup politycznych.Co będzie się działo na pierwszej sesji plenarnej nowego Parlamentu Europejskiego?
Posłowie do PE wybiorą nowego przewodniczącego, wiceprzewodniczących i kwestorów oraz podejmą inne ważne decyzje dotyczące organizacji swojej pracy, np. ilu posłów będzie zasiadać w każdej komisji parlamentarnej.Jak wybierany jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego?
Wybór nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego to pierwsze zadanie eurodeputowanych, którzy po raz pierwszy zbierają się na lipcowym posiedzeniu plenarnym. Posłowie do Parlamentu Europejskiego wybierają przewodniczącego na odnawialną kadencję trwającą dwa i pół roku (tj. połowę kadencji parlamentarnej). Nominacji może dokonać grupa polityczna lub grupa posłów do PE prezentująca co najmniej jedną dwudziestą wszystkich posłów do PE (czyli przynajmniej 36 posłów).Głosowanie jest tajne. Przewodniczącym zostaje ten kandydat, który uzyska bezwzględną większość oddanych głosów. Jeżeli po trzech turach głosowania żaden z kandydatów nie uzyska większości bezwzględnej, w czwartej turze posłowie do PE dokonają wyboru pomiędzy dwoma przodującymi kandydatami w trzeciej turze.
Kto decyduje o składzie, przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji?
Podczas pierwszej sesji plenarnej posłowie do PE zadecydują o liczbie członków zasiadających w każdej komisji parlamentarnej. Następnie grupy polityczne powołają pełnoprawnych członków i zastępców komisji. Przydział miejsc w komisjach każdej grupie politycznej odzwierciedla skład całego Parlamentu. Na pierwszych posiedzeniach komisji, które odbędą się po pierwszym posiedzeniu plenarnym, członkowie komisji wybiorą przewodniczących i wiceprzewodniczących na okres dwóch i pół roku.Jak wybory europejskie wpływają na wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej?
Przewodniczący Komisji Europejskiej jest nominowany przez przywódców krajów UE, którzy spotykają się w Radzie Europejskiej. Wybrany kandydat musi zdobyć poparcie większości eurodeputowanych. PE wspiera proces wyboru głównego kandydata, w ramach którego europejskie partie polityczne ogłaszają swoich kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej przed wyborami.Jak wybierany jest przewodniczący Komisji Europejskiej?
Wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej to jedno z pierwszych zadań nowego Parlamentu. Kandydat przedstawiony przez przywódców UE w Radzie Europejskiej zapraszany jest do złożenia oświadczenia przed europosłami i wzięcia udziału w debacie plenarnej z nimi. Następnie posłowie do PE przeprowadzają tajne głosowanie. By uzyskać akceptację PE, kandydat musi uzyskać poparcie co najmniej połowy wszystkich eurodeputowanych plus jeden. Jeżeli kandydat nie uzyska wymaganej większości, Rada Europejska musi zaproponować innego kandydata.Jak mogę skontaktować się z wybranymi posłami do Parlamentu Europejskiego?
Dane kontaktowe posłów do Parlamentu Europejskiego są dostępne na stronach posłów do Parlamentu Europejskiego. Wyszukaj poszczególnych posłów do Parlamentu Europejskiego według nazwiska lub kraju, grupy politycznej lub komisji. Strony posłów do Parlamentu Europejskiego zawierają ich adresy e-mail i profile w mediach społecznościowych.Jak mogę śledzić prace Parlamentu Europejskiego?
Parlament Europejski dąży do zapewnienia pełnej przejrzystości. Wszystkie sesje plenarne i większość posiedzeń komisji są transmitowane na żywo, a nagrania poprzednich posiedzeń są dostępne w Centrum Multimedialnym Parlamentu. Na stronie internetowej poświęconej posiedzeniom plenarnym znajdują się informacje na temat porządków obrad, przyjętych tekstów, protokołów i wyników głosowań elektronicznych. Na stronie komisji można uzyskać dostęp do dokumentów z posiedzeń oraz akt związanych z pracami komisji. Parlament ma także na celu informowanie Europejczyków o swojej pracy i komunikację też za pośrednictwem różnych kanałów, w tym swoich biur łącznikowych, strony internetowej i mediów społecznościowych.Parlament posiada biura łącznikowe we wszystkich stolicach UE oraz biura regionalne w największych krajach UE. Celem rosnącej liczby centrów dla zwiedzających Europa Experience w całej UE jest zapewnianie bezpośredniego wglądu w to, jak UE zmienia życie ludzi. Sekcja „Wiadomości” na stronie internetowej zawiera komunikaty prasowe i inne materiały dla mediów, natomiast sekcja „Tematy” ma na celu wyjaśnienie prac Parlamentu nad konkretnymi sprawami i szerszymi kwestiami. Parlament ma konta w mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie, X, YouTube, LinkedInie, TikToku i innych platformach.
Oprac. mmb
Oprac. mmb
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez