Unijne pieniądze na lepszy transport
2024-06-24 12:41:06(ost. akt: 2024-07-02 08:40:38)
Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego zatwierdziła w ubiegłym tygodniu nowe finansowanie o wartości 12,8 mld euro na inwestycje w transporcie, energetyce i biznesie.
20 czerwca rada dyrektorów (EBI) zatwierdziła nowe finansowanie o wartości 12,8 mld euro na modernizację zrównoważonego transportu, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, budowę nowych akademików, poprawę ochrony przed trzęsieniami ziemi i powodziami oraz pomoc w rozwoju przedsiębiorstw. W największym skrócie: 5 mld euro przeznaczonych zostanie na kolej dużych prędkości, transport miejski i modernizację portów, 2,6 mld euro — na lądową energię wiatrową, modernizację sieci elektroenergetycznych, odnawialne źródła energii na małą skalę i biopaliwa, 2,9 mld euro — na rozwój miast, edukację, mieszkalnictwo, zdrowie i wodę, a 2,1 mld euro — na innowacje korporacyjne oraz finansowanie przedsiębiorstw ze stali i półprzewodników.
— Dzisiaj zatwierdziliśmy prawie 13 mld euro na sztandarowe projekty w Europie i poza nią. Od kolei dużych prędkości w Portugalii, zrównoważonego transportu w Kijowie, Lille i Helsinkach po energię odnawialną na Litwie i wsparcie dla małych przedsiębiorstw — mówi Nadia Calviño, prezes EBI. — Inwestycje te poprawią jakość życia i sygnalizują zaangażowanie Grupy EBI na rzecz dalszego wspierania ukierunkowanych inwestycji, które zwiększą odporność Europy, wzrost produktywności i innowacje.
Inwestycja w lepszy transport
Zarząd wsparł finansowanie w wysokości 5 mld euro na poprawę transportu kolejowego w Europie i infrastruktury portowej na Wyspach Zielonego Przylądka. EBI zatwierdził inwestycję polegającą na budowie linii kolei dużych prędkości między Porto a Lizboną, modernizacji pociągów w Niemczech i Czechach, wymianie tramwajów i autobusów w Lille oraz budowie lekkiej linii kolejowej w Helsinkach. Uzgodniono także dodatkowe wsparcie dla inwestycji w transporcie kolejowym i miejskim na Ukrainie.Zwiększanie skali energii odnawialnej
Zarząd zatwierdził też nową inwestycję energetyczną o wartości 2,6 mld euro. Obejmuje to nowe programy wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej, modernizację i rozwój dystrybucji energii elektrycznej, finansowanie wykorzystania energii odnawialnej na małą skalę przez przemysł oraz wsparcie produkcji biopaliw i biometanu.Wśród uzgodnionych właśnie nowych programów czystej energii znajduje się budowa nowej lądowej farmy wiatrowej na Litwie, ciepłownictwo w Holandii oraz projekty dotyczące energii odnawialnej na małą skalę we Francji i Grecji.
Wsparcie innowacji korporacyjnych i inwestycji biznesowych
Zarząd zgodził się na finansowanie nowej działalności o wartości 2,1 mld euro, w tym wsparcie na rozwój produkcji półprzewodników, rozwój technologii dystrybucji cyfrowej, wsparcie bardziej energooszczędnej produkcji stali i przekształcenie istniejących obiektów przemysłowych w celu umożliwienia produkcji opakowań odnawialnych.Uzgodniono także nowe programy mające na celu poprawę dostępu przedsiębiorstw do finansowania na Ukrainie oraz kobiet-przedsiębiorców w Afryce i na Karaibach.
Poprawa zdrowia, edukacji, wody i gotowości na katastrofy naturalne
Zatwierdzono nową inwestycję mającą na celu poprawę opieki zdrowotnej w Belgii i na Malcie, poprawę szkolnictwa wyższego w Holandii, rozbudowę akademików na Cyprze i rozwiązanie problemów związanych ze ściekami w Niemczech.
Uzgodniono także wsparcie na rzecz renowacji budynków i infrastruktury zniszczonej przez niedawne trzęsienia ziemi oraz środki zapobiegające ryzyku osunięć ziemi i powodzi we Włoszech.
Wspieranie inwestycji biznesowych, transportowych i reagowania kryzysowego na Ukrainie
Dzisiejszy zarząd zatwierdził także inwestycję, która ma zapewnić przedsiębiorstwom na całej Ukrainie dostęp do finansowania, unowocześnić miejskie i krajowe połączenia kolejowe oraz stworzyć nowy system połączeń alarmowych 112 w kraju.Europejski Bank Inwestycyjny, czyli kto?
EBl jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą pożyczek długoterminowych, której właścicielem są jej państwa członkowskie. Finansuje rozsądne inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów polityki UE. Projekty EBI zwiększają konkurencyjność, stymulują innowacje, promują zrównoważony rozwój, zwiększają spójność społeczną i terytorialną oraz wspierają sprawiedliwe i szybkie przejście do neutralności klimatycznej.Grupa EBI, do której należy również Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), podpisała w 2023 r. nowe finansowanie o łącznej wartości 88 mld euro na ponad 900 projektów. Oczekuje się, że zobowiązania te uruchomią inwestycje o wartości około 320 mld euro, wspierając 400 tys. przedsiębiorstw i 5,4 mln miejsc pracy.
Budżet UE: finansowanie priorytetów Europy na rok 2025
Dzień wcześniej, 19 czerwca Komisja Europejska zaproponowała roczny budżet UE na rok 2025 w wysokości prawie 200 mld euro, wzmocniony o 72 mld euro zebrane w ramach planu naprawy gospodarczej po COVID-19 i NextGenerationEU. Ma on finansować priorytety UE oraz pomagać w stawianiu czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom. Wniosek Komisji zostanie omówiony i przyjęty przez Parlament Europejski i Radę UE.
Jaki jest budżet UE?
Budżet UE umożliwia krajom UE wspólne osiągnięcie więcej, niż mogłyby one osiągnąć samodzielnie, na przykład poprzez finansowanie projektów infrastrukturalnych lub reagowanie na kryzysy. Łącząc zasoby, współpracując i pomagając wszystkim krajom UE, ich obywatelom i nie tylko, budżet UE wzmacnia europejską gospodarkę i pozycję geopolityczną.Wieloletni budżet UE określa priorytety i limity wydatków na kilka lat. Co roku negocjowany i przyjmowany jest roczny budżet w ramach tych limitów.
Budżet UE finansowany jest głównie z części dochodu narodowego brutto każdego kraju UE, ceł od importu spoza UE, niewielkiej części podatku VAT pobieranego przez każdy kraj UE oraz składki opartej na ilości tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych w każdym kraju UE.
Gdzie idą pieniądze?
Środki z budżetu na 2025 r. zostaną wydane tam, gdzie mogą przynieść największe korzyści, w oparciu o potrzeby krajów UE i partnerów UE na całym świecie. Pieniądze będą wspierać transformację ekologiczną i cyfrową, tworzyć miejsca pracy, finansować wsparcie UE dla Ukrainy oraz pomóc stawić czoła wyzwaniom związanym z migracją i kryzysowi na Bliskim Wschodzie. Zwiększy także naszą zdolność reagowania na klęski żywiołowe i zapewni finansowanie wsparcia dla kluczowych technologii krytycznych. Ponadto z budżetu będą finansowane wszystkie bieżące projekty i polityki UE w obszarach rolnictwa, rozwoju regionalnego, badań naukowych i innowacji, działań w dziedzinie klimatu, obronności, zdrowia, bezpieczeństwa, infrastruktury satelitarnej i wielu innych.[i]Oprac. mmb[/i]
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez