Co dalej z wielkim parkiem rozrywki pod Olsztynkiem?

2024-06-29 10:00:00(ost. akt: 2024-06-28 14:11:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Mandoria

Burmistrz Olsztynka Robert Waraksa nadał rygor natychmiastowej wykonalności uzgodnieniom środowiskowym inwestycji w budowę rodzinnego parku rozrywki w Łutynówku. Umożliwia to inwestorowi wystąpienie o pozwolenie na budowę. Park ma odwiedzać rocznie nawet 2 mln gości.
Niedługo miną dwa lata od pierwszych doniesień medialnych o planowanej budowie największego parku rozrywki w Polsce. Wówczas była to wielka sensacja, a szczegóły inwestycji były utrzymywane w tajemnicy. Inwestor, mający doświadczenie w prowadzeniu podobnego parku w Rzgowie pod Łodzią, ujawnił jedynie, że park w Łutynówku będzie tematycznie związany z regionem.

Z uzgodnionego z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska raportu wynika, że park będzie zbudowany na 100 ha, a budowa na pierwszym etapie będzie prowadzona na 20 ha. Zalecenia wydane przez inspektorów RDOŚ są tak restrykcyjne, że możemy być spokojni o to, że Grupa Ptak S.A. będzie strażnikiem lokalnej przyrody.

— To my wystąpiliśmy o przygotowanie raportu o wpływie na środowisko. To ważna i duża inwestycja i nie ma tu pola na niedomówienia — przypomina Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka.

Wydana decyzja ma zabezpieczać interesy przyrody i mieszkańców. Prace budowlane mają być prowadzone od godz. 6 do 22 ze względu na hałas. Kursy po jeziorze nie powinny przeszkadzać zwierzętom ani niszczyć tarlisk, stąd wymóg ograniczenia falowania i wyposażenia statku w napęd elektryczny.

Raport przygotowany przez inwestora wymagał uzupełnień, których zażądały kolejno Wody Polskie, Sanepid, a w końcu Regionalna Dyrekcja Ochronny Środowiska. Mimo pewnych zastrzeżeń RDOŚ stwierdził, że przy zastosowaniu działań minimalizujących nie dojdzie do negatywnego oddziaływania na środowisko i nie będzie wpływu na obszary Natura 2000​​.

Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych burmistrz Olsztynka nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Przepisy przewidują taką możliwość, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia, zabezpieczenie gospodarstwa narodowego przed stratami bądź ze względu na interes społeczny lub ważny interes strony.

— To oznacza, że nawet zaskarżenie uzgodnienia nie wpłynie na możliwość uzyskania pozwolenia na budowę i jej rozpoczęcie — stwierdza burmistrz Olsztynka.

Z dostępnych dokumentów wynika, że budowa parku rozrywki w Łutynówku ma przynieść znaczące korzyści dla rozwoju gospodarczego regionu. To przyciągnięcie turystów z Polski i Europy oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Realizacja inwestycji ma zwiększyć wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków od nieruchomości oraz innych opłat​​.

Jak przypomina Robert Waraksa, przeprowadzono dwie publiczne dyskusje dotyczące planowanej inwestycji. Mieszkańcy gminy Olsztynek oraz osoby spoza gminy miały możliwość aktywnego udziału w tych spotkaniach. Burmistrz uważa zarzuty dotyczące braku informowania mieszkańców oraz braku publicznej debaty za bezzasadne​​.

Samorząd nałożył na inwestora obowiązek przeprowadzenia analizy porealizacyjnej. Analiza ma na celu porównanie rzeczywistych oddziaływań inwestycji na środowisko z przewidywaniami zawartymi w raporcie. Ma to umożliwić weryfikację, czy działania zapobiegawcze były skuteczne oraz czy konieczne są dodatkowe środki minimalizujące negatywne skutki dla środowiska​​.
Projekt budowy parku rozrywki w Łutynówku obejmuje wiele atrakcji i udogodnień.

Park będzie zbudowany na 100 ha, a budowa na pierwszym etapie będzie prowadzona na 20 ha. Wśród planowanych obiektów budowlanych jest wieża swobodnego spadania o wysokości 150 metrów, co jest europejskim rekordem. Park będzie miał strefy dla dzieci, strefy familijne oraz ekstremalne, a także zaplecze hotelowe, gastronomiczne i rekreacyjne. Do parku będzie można dostać się od strony jeziora Wenyk, gdzie planowana jest przystań śródlądowa z pomostami.

W pierwszym etapie budowy w parku znajdą się m.in. kolejka górska, karuzele, latające gondole, zjeżdżalnia wodna. Atrakcją ma być spływ łódką po specjalnym wodnym torze, podwójna wieża swobodnego spadku dla młodszych odbiorców, duża wieża swobodnego spadku, rodzinna kolejka górska, kołyszący statek imitujący wrażenia w czasie sztormu na morzu, plac zabaw, plaża, dwupoziomowa karuzela, karuzela łańcuchowa, karuzela wirujące filiżanki, jednoszynowa kolejka widokowa. Docelowo ma powstać jeszcze ok. 40 innych atrakcji.

Stanisław Kryściński