Biuro z Warszawy zaprojektuje nową bibliotekę w Olsztynie

2024-06-30 10:00:00(ost. akt: 2024-06-28 14:24:03)
Koncepcja nowej biblioteki przy ul. Gietkowskiej w Olsztynie

Koncepcja nowej biblioteki przy ul. Gietkowskiej w Olsztynie

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Władze Olsztyna rozstrzygnęły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Gietkowskiej 8B w Olsztynie, na terenie byłych Koszar Dragonów.
Koszary Dragonów, które stoją przy ul. Gietkowskiej, to kompleks budynków wzniesiony w latach 1884-86 dla elitarnej formacji kawaleryjskiej wschodniopruskiego króla Alberta Saskiego. Budynki od wielu lat stoją puste. Teraz mają się tam sprowadzić dwie olsztyńskie biblioteki: Planeta 11, która musi opuścić budynek planetarium w związku z planowanym remontem, oraz Abecadło, któremu za półtora roku kończy się umowa dzierżawy obecnego miejsca w galerii handlowej „Aura”.

Według zapewnień ratusza nowa placówka kulturalna w Koszarach Dragonów będzie miała około 1200 mkw. powierzchni. Krytycy tego rozwiązania podnoszą, że choć to centrum miasta, to jednak położone na uboczu, z dala od przystanków komunikacji miejskiej.

9 maja ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej nowej siedziby olsztyńskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Gietkowskiej.

Przedmiotem zamówienia było wykonanie dokumentacji projektowej nowej siedziby biblioteki oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych pozwalających na prowadzenie robót budowlanych wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.

Przetarg cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do przetargu zgłosiło się 10 pracowni architektonicznych z całej Polski. Dwie z nich pochodzą z Warszawy, kolejne dwie z Poznania, jedna z Łodzi i Białegostoku. Pola nie zamierzają odpuszczać architekci z Olsztyna. Ze stolicy Warmii i Mazur zgłosiły się cztery pracownie. Bardzo duży jest rozrzut wyceny proponowanych prac: od 360 do ponad 1 mln zł.

Władze Olsztyna właśnie rozstrzygnęły przetarg. Wybrano biuro Architekt Radosław Guzowski z Warszawy. — Oferta Wykonawcy uznana została za najkorzystniejszą na podstawie przyjętych kryteriów oceny ofert, uzyskując 90,26 punktów. Wykonawca spełnił wszystkie wymagane przez Zamawiającego warunki udziału w postępowaniu oraz wykazał brak podstaw wykluczenia z postępowania — czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia przetargu.

Biuro Architekt Radosław Guzowski z Warszawy zaoferowało za wykonanie dokumentacji około 425 tys. zł. — Wykonawca zobowiązany jest zrealizować przedmiot zamówienia w terminie 67 miesięcy od daty zawarcia umowy — informuje ratusz.

Według koncepcji będącej podstawą przetargu parter budynku ma być przeznaczony dla Abecadła i zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz dla matek z dziećmi. Na drugiej kondygnacji znajdzie się Planeta 11 ze swoimi zbiorami, strefami relaksu i strefami komputerowymi. Natomiast poddasze zajmą pomieszczenia administracyjne, tam też umiejscowiona zostanie duża sala spotkań, która będzie służyć m.in. działaniom społecznym Olsztyna.
Przypomnijmy, że przeprowadzkę Planety 11 do Koszarów Dragonów popiera radny Paweł Klonowski.

— Zawsze uważałem, że Koszary Dragonów są świetnym miejscem dla miejskich inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych. Bałem się, że najlepsza biblioteka w mieście popadnie w stan tymczasowości, czyli będzie przenoszona z miejsca na miejsce — wyjaśnia. — Niektórzy uważają, że Koszary Dragonów są zbyt daleko, by mieściły się tam miejskie instytucje kultury, ale ja się z tym nie zgadzam. Podobne ośrodki w polskich miastach są świetnie zagospodarowane i teraz są prawdziwymi perełkami miejskimi — dodaje.

Z kolei sceptycznie odnosił się do tego pomysłu radny Mirosław Arczak.

— Jeśli Planeta byłaby „samotną wyspą” w zapuszczonej okolicy i w otoczeniu wciąż niszczejących obiektów, to pewne jest skazanie tej flagowej placówki na margines — stwierdził.

Grzegorz Szydłowski