Lear Corporation zmienia oddział. Przeniesie się z Polski do Tunezji

2024-06-28 12:28:06(ost. akt: 2024-06-28 13:24:05)

Autor zdjęcia: pixabay

Amerykańska Lear Corporation, znana z produkcji siedzeń, komponentów elektronicznych i oprogramowania dla sektora motoryzacyjnego planuje zwolnienia w swoim oddziale w Pikutkowie, w województwie kujawsko-pomorskim. Jak donosi portal informacyjny portalwloclawek.pl, zarząd firmy zdecydował o redukcji zatrudnienia, która dotknie 960 pracowników spośród ponad tysiąca obecnych pracowników. Decyzja ta ma związek z planami przeniesienia produkcji do Tunezji, co jest częścią reakcji na zmieniające się warunki rynkowe.
Firma zapewnia, że część logistyczna działalności pozostanie w Polsce, a zwalnianym pracownikom będzie udzielane wsparcie w ramach odpowiednich programów.

Reakcje na zapowiedź zwolnień są bardzo negatywne, zwłaszcza wśród związkowców z NSZZ "Solidarność". Prezydium Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego wyraziło swoje zaniepokojenie sytuacją pracowników, określając decyzję zarządu Lear Corporation jako szokującą i ciężką do przezwyciężenia przez lokalny rynek pracy. Oświadczenie to zostało opublikowane na portalu informacyjnym, podkreślając niezadowolenie z planowanej redukcji zatrudnienia.

Lokalni związkowcy z "Solidarności" podjęli również konkretne działania, proponując program dobrowolnych odejść dla pracowników z odpowiednią gratyfikacją finansową. Zwrócili się również do Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku, zapowiadając interwencję w przypadku niewywiązania się przez zarząd Lear Corporation z zapewnienia należytego wsparcia dla zwalnianych pracowników.