Całodobowa opieka dla olsztyńskich seniorów

2024-06-27 07:00:00(ost. akt: 2024-06-26 14:31:16)

Autor zdjęcia: pixabay

Starzejące się społeczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się samorządy. Jedną z odpowiedzi na ten coraz bardziej palący problem jest Korpus Wsparcia Seniorów, czyli całodobowa teleopieka dla najstarszych mieszkańców.
Według danych statystycznych w 2023 roku ponad 29 proc. mieszkańców Olsztyna to osoby w wieku 60 lat i więcej. Największą grupę seniorów stanową kobiety. Spośród wszystkich mieszkanek Olsztyna aż 33 proc. to osoby powyżej 60. roku życia. W przypadku mężczyzn to 25 proc.

Spośród wszystkich osób korzystających ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie blisko 12% stanowią osoby w wieku 60 lat i starsze, (ponad 13,5% stanowią kobiety i ponad 10% stanowią mężczyźni).

Żeby zadbać o tych wszystkich mieszkańców, gmina Olsztyn wprowadza program osłonowy, który jest oparty na ramowym programie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów”.

Koncepcja projektu opiera się na całodobowej opiece telefonicznej nad seniorem przez zapewnienie mu kompleksowego wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania. Osoby, które zakwalifikują się do programu będą wyposażone w opaski z czerwonym przyciskiem. W sytuacji zagrożenia - upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, lęk, awaria, pożar - wystarczy nacisnąć przycisk alarmowy znajdujący się na opasce aby w ciągu kilku sekund połączyć się ze stale gotową do interwencji centralą, która w zależności od sytuacji zapewnia odpowiednią pomoc.

Przeszkolony teleopiekun otrzymując zgłoszenie, wie kto i skąd dzwoni, jaki jest stan jego zdrowia, jakie leki przyjmuje i jakie mogą być w związku z tym zagrożenia. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe. Teleopieka będzie czynna
24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

— Dbanie o tych, którzy pracowali na nasze miasto przez całe swoje życie jest priorytetem — podkreśla przewodniczący Rady Miasta Łukasz Łukaszewski — Zdajemy sobie sprawę, że część seniorów znajduje się w trudnej sytuacji życiowej i nie może liczyć na natychmiastową opiekę rodziny. To jednak nadal są często osoby samodzielne, którym z racji na wiek mogą się jednak przydarzyć różne sytuacje. Program teleopieki pozwala na szybkie powiadomienie specjalisty niemal natychmiastową reakcję na problem. To doskonałe rozwiązanie, które odciąża system specjalistycznych usług opiekuńczych, jednocześnie zapewniając kompleksową ochronę.

Aby zakwalifikować się do programu dana osoba musi mieć skończone 60 lat i być zdolna do obsługi opaski bezpieczeństwa. Projekt uchwały przewiduje, że opieką zostanie objętych 200 seniorów z Olsztyna.

Program jest maksymalnie w 80 proc. finansowany z dotacji celowej budżetu państwa, a w co najmniej 20% ze środków własnych gminy po przyjęciu programu osłonowego.