Pełnomocnik do konta bankowego – jakie ma uprawnienia?

2024-06-25 15:38:40(ost. akt: 2024-06-26 20:53:12)
Dostęp do konta bankowego może mieć nie tylko jego właściciel, ale również pełnomocnik. Powinna to być zaufana osoba, która w odpowiedni sposób zajmie się środkami zgromadzonymi na rachunku. Dowiedz się, jakie uprawnienia ma pełnomocnik konta bankowego oraz w jaki sposób go ustanowić.
Takie rozwiązanie to alternatywa dla współdzielenia rachunku. Pozwala pełnomocnikowi na korzystanie z niego tylko w określonym zakresie oraz w konkretnych sytuacjach. Daje więc mniej możliwości niż pierwszy wariant.

Na czym polega pełnomocnictwo konta bankowego?


Pełnomocnik to osoba ustalona przez właściciela konta. Otrzymuje on możliwość dysponowania zgromadzonymi na nim środkami w określonych sytuacjach i zakresie. Oznacza to, że właściciel rachunku ustala dokładne uprawnienia takiej osoby.

Wyróżnia się dwa rodzaje pełnomocnictwa:

rodzajowe – w takim przypadku pełnomocnik jest upoważniony do korzystania z rachunku na zasadach określonych przez właściciela. Może to więc oznaczać, że ma na przykład prawo wyłącznie do wykonywania przelewów do konkretnych odbiorców lub dysponowania środkami do ustalonego limitu;
pełne – nazywane także ogólnym. W jego przypadku pełnomocnik ma dostęp do konta w takim samym zakresie, jak jego właściciel, ale z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim nie może udzielać pełnomocnictwa, zawierać umów kredytowych, czy zmienić warunków umowy, chyba że właściciel konta zdecyduje o przyznaniu mu takich uprawnień. 

Pełnomocnikiem może zostać osoba pełnoletnia mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Jednak niektóre banki dopuszczają taką możliwość również w przypadku małoletnich, którzy ukończyli 13 lat. Nie musi to być osoba z tobą spokrewniona. Najważniejsze jest to, aby był to ktoś odpowiedzialny i zaufany.

W jaki sposób ustanowić pełnomocnika do konta bankowego?


Możesz to zrobić, odwiedzając placówkę banku, dzwoniąc na infolinię, korzystając z aplikacji lub bankowości elektronicznej. Niezbędne jest złożenie upoważnienia do rachunku zawierającego najważniejsze informacje. Dokładny wzór tego dokumentu zależy od wewnętrznych ustaleń konkretnego banku.
W pełnomocnictwie określa się czas, przez jaki osoba upoważniona będzie mogła korzystać z konta bankowego na określonych zasadach. Prawo to wygasa wraz z upływem wskazanej daty, chwilą zamknięcia rachunku lub śmierci właściciela. 

Pełnomocnictwo można cofnąć w dowolnym momencie. Jeśli uznasz, że Twoje konto bankowe powinno być zarządzane wyłącznie przez ciebie, skontaktuj się ze swoim bankiem. Pracownik przedstawi ci kolejne kroki, które pozwolą cofnąć upoważnienie. 

Co może pełnomocnik konta bankowego?


Wszystko zależy od informacji zawartych w pełnomocnictwie. Może więc on na przykład wypłacać pieniądze z konta bankowego, czy wykonywać przelewy na swój rachunek. Wszystko zależy od tego, jaki zakres uprawnień nada mu właściciel. 

Ważne! Pełnomocnik nie jest właścicielem konta bankowego, a więc także zgromadzonych na nim środków. Oznacza to, że formalnie nie odpowiada za długi klienta banku. Nie ma także prawa do złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku. Nie jest dozwolone także wykonywanie jakichkolwiek transakcji po śmierci właściciela rachunku. Zgodnie z przepisami prawa pełnomocnictwo wygasa wraz z chwilą zgonu posiadacza konta. 

Kiedy warto pomyśleć o ustanowieniu pełnomocnika do konta bankowego?
Ustanowienie pełnomocnika do rachunku bankowego może być szczególnie korzystne w następujących sytuacjach:

• właścicielem konta jest starsza osoba, która ma problem z samodzielnym zarządzaniem swoimi finansami,
• właściciel rachunku często wyjeżdża za granicę i nie korzysta z bankowości mobilnej lub aplikacji, dlatego nie ma możliwości na przykład opłacania rachunków,
• właściciel konta ze względów zdrowotnych nie może samodzielnie zajmować się swoimi zobowiązaniami.

Pełnomocnik może być pomocny także w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Czym różni się pełnomocnictwo od współwłasności konta?


Najważniejsza różnica między pełnomocnikiem a współwłaścicielem dotyczy zakresu praw, które przysługują każdemu z nich. W tym drugim przypadku są one identyczne i nie ma potrzeby składania pełnomocnictwa w banku. 
Oznacza to, że każdy współwłaściciel konta może dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku, składać wnioski o kredyty i limity, udzielać oraz odwoływać pełnomocnictwa i składać różne dyspozycje. Wszelkie zmiany warunków umowy muszą być zaakceptowane przez każdą z osób. Co istotne, współwłaściciel konta bankowego ma do niego dostęp także w przypadku śmierci drugiego z nich. Odpowiada także za powstałe zadłużenie. 

Pełnomocnictwo do konta bankowego – podsumowanie


Ustanowienie pełnomocnika do konta bankowego to rozwiązanie, które przydaje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy samodzielne zarządzanie rachunkiem jest niemożliwe lub utrudnione. W takim przypadku możesz określić zakres, w jakim konkretna osoba będzie z niego korzystać. 
Na pełnomocnika warto wybrać kogoś zaufanego i odpowiedzialnego. Informacje na temat tego, w jaki sposób ustanowić dostęp do konta, uzyskasz w swoim banku. Pełnomocnictwo wygasa wraz z upływem określonego terminu, a także w chwili śmierci właściciela lub w momencie zamknięcia rachunku. 

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.