Mieszkańcy Olsztyna nie czują się szczęśliwi? Nowy ranking zaskakuje

2024-06-25 15:14:03(ost. akt: 2024-06-27 08:38:06)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Fundacja Łódź niedawno opublikowała nowy raport "Barometr Rozwoju Miast 2024", w którym przedstawiono m.in. poczucie szczęścia wśród mieszkańców największych miast w Polsce. Jak wypadł Olsztyn?
Fundacja opracowała nowy raport "Barometr Rozwoju Miast 2024", w którym wyjaśniła, że badanie nawiązuje do idei Charlesa Montgomery'ego i opiera się na przekonaniu, że miejsca, w których mieszkamy, wpływają na nasze zdrowie i szczęście.

— W jego koncepcji istotne są elementy takie jak dostępność przestrzeni publicznych, przyjazność dla pieszych i rowerzystów, zrównoważony transport oraz równowaga między życiem prywatnym a życiem społecznym. Tworzenie „miast szczęśliwych” wymaga integracji różnych dziedzin, takich jak architektura, urbanistyka, socjologia i ekonomia, aby stworzyć miejsca, które wspierają dobrostan wszystkich mieszkańców — można przeczytać w raporcie.

Podczas badania eksperci wzięli pod uwagę takie aspekty jak: rozwój miasta, poziom bogactwa, estetykę, atmosferę miejsca czy poziom zaufania.

Wykorzystana została metodyka pomiaru emocji i odczuwanych pozytywnych i negatywnych doświadczeń opracowana przez Instytut Gallupa. Opiera się ona na dziesięciu głównych stwierdzeniach, z których pięć mierzy Indeksy Pozytywnych, a kolejnych pięć – Indeks Negatywnych Doświadczeń.

Badanie poziomu szczęścia odczuwalnego przez mieszkańców wykazało, że najszczęśliwsi mieszkają w Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.

Do najmniej szczęśliwych osób należą mieszkańcy Kielc. Nieco lepiej czują się mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego i Łodzi.

Na którym miejscu znalazł się Olsztyn?

Według oceny poziomu szczęścia odczuwanego przez mieszkańców, olsztynianie znaleźli się na 16. miejscu. Stolica Warmii i Mazur wyprzedziła tylko trzy miasta.

Fundacja Łódź powstała w 2021 roku, a jej misją jest wspieranie budowania silnego, szczęśliwego i opartego na idei współtworzenia miasta poprzez proponowanie rozwiązań, które służą rozwojowi, kreowania przyszłych liderów oraz inicjowanie, organizowanie, umożliwianie i ułatwianie współpracy pomiędzy interesariuszami, którzy są zainteresowani efektywnym rozwiązaniem problemów miast.